Zlato a stříbro mají problém – Přežijí tvrdý boj?

0
Zlato a stříbro mají problém – Přežijí tvrdý boj?

Od poslední analýzy na drahé kovy máme už dva týdny a tudíž je už opravdu na čase udělat další update. Ta dynamika na trzích začíná docela akcelerovat a zatím je vývoj přesně takový, jaký jsem minule očekával.

Z technického hlediska nedošlo k významným změnám, ale dle samotného price action můžeme s jistotou tvrdit, že nakupující tvrdě bojují o to, aby zlato a stříbro rostlo na hodnotě. Sleduji především kurz stříbra, který útočí na dlouhodobou rezistenční trendovku, jež je fundamentem bear struktury na tomto dílčím trhu.

Aktuální situace na 1D TF trhu se stříbrem (CFD)

V době zpracování minulé analýzy byl v grafu malý bullish pattern falling wedge, ze kterého opravdu nakonec došlo k breakoutu up. Bohužel, v následujících hodinách byl ten postup trochu chaotický, neboť najednou býci na krátký okamžik zaváhali. Ovšem následně cena stříbra povyrostla až do těsné blízkosti rezistence v levelu 18,485 USD/unce.

Byli jsme tedy zase ve velmi těsné blízkosti od dlouhodobé rezistenční trendovky (červená čerchovaná). Nicméně, na rezistenci postup ceny selhal a pak jsme tu měli mírný pokles ceny. Zamítnutí tedy na rezistenci máme, ale není to zatím nic hrozného. A pořád je šance, že býci budou chtít pokračovat v nákupním tlaku.

Díky vývoji kurzu za poslední čtyři týdny máme v grafu zřetelný konsolidační kanál. Někdy se tomu říká vymezené obchodní pásmo a vyznačuje se stranovým pohybem ceny. Můžeme to v klidu považovat za reakumulační pásmo, po kterém bude následovat další pokus o průraz.

Tady je tedy jasné, že je třeba pouze sledovat vývoj kurzu v rámci obchodního pásma. V případě, kdy by rupla spodní hrana, tak asi následuje nepříjemný výprodej. Při průrazu horní hrany by zase analogicky mělo dojít k navýšení nákupního tlaku, který by pomohl při snaze konečně prorazit tu medvědí strukturu trhu.

Indikátory

Z pohledu RSI indikátoru jsem docela na vážkách, protože vývoj křivky tohoto indikátoru není úplně v souladu s price action. Kdybych měl být hodně technický, máme tu dokonce i medvědí divergenci, neboť se nám udělalo jenom těsně vyšší lokální high.

Na druhou stranu víme, že toho prostoru pro případnou expanzi je dostatek. Ovšem na to bude potřeba momentum a dle RSI právě chybí. To potvrzuje i vývoj křivek indikátoru MACD a technicky tu máme taktéž medvědí divergenci.

Aktuální situace na 1D TF spotovéhu trhu zlata

Na zlatě byla v podstatě velmi podobná struktura, než jaká je teď na trhu se stříbrem. Měli jsme tu stranový pohyb v rámci zakresleného obchodního pásma, z čehož 22. června cena pumpla. Brzy po breakoutu následoval throwback s retestem horní hrany zaznačeného pásma, kdy se tedy potvrdila jako support.

Vlastně tím breakoutem byla proražena i S/R hladina 1 756 USD/unce. No, v průběhu času byla snaha o mírný postup up, ale včera kurz krapet dumpl po S/R level 1 756 USD/unce. Nakupující hladinu využili pro nákup, čímž cenu zase vypumpovali zpátky.

V současnosti je target rezistence v levelu 1 794 USD/unce a pak je předposlední překážkou hranice 1 837 USD/unce. Jestli bude trh hodně dynamicky postupovat, k historickému maximu z roku 2011 se můžeme do začátku srpna klidně dostat.

Mnozí by mohli namítat, že během léta nelze očekávat akceleraci vývoje, ale opak je pravdou. Před rokem touto dobou zlato mělo velmi dynamické období, takže nevidím důvod, proč by se to nemohlo opakovat.

Indikátory

Křivka RSI se pohybuje těsně pod hraničními 70 body. A pokud chceme mnohem agresivnější price action, je potřeba tu hraniční oblast překonat. Z celkového zhodnocení indikátoru vyplývá, že je situace klidnější, ale spíše hodnoty indikátoru zůstávají ve vyšších relacích. Na MACD je konečně po bullish crossu s pozitivní setrvačností. Uvidíme tedy, jak dlouhou nám to vydrží.

Závěr

Já tak už nějak počítám s tím, že u zlata proběhne otestování té ATH hladiny z roku 2011. A když kurz vyšplhal tak vysoko, časem kalkuluji i s tím, že budeme mít historické maximum, po kterém bude zlato pokračovat v další expanzi.

Co se týče stříbra, tato komodita je můj největší favorit. Stříbro je v kontrastu se zlatem strašně levné. A pokud se konečně povede prorazit z té bear struktury, bude ten potenciál zhodnocení mnohem větší.

Autor: Ing. Jaroslav Jarolím

Co číst dále?

Podíl nezaměstnaných ve Spojených státech klesá – Podaří se zase rychle nastartovat ekonomiku?


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno