Zlato (oz) / USD
2 332,23
0,44 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Jak s cenou zlata zacvičí ozbrojený konflikt?

I když se cenová rallye na chvilku zastavila a investoři vyčkávali, jak dopadnou námluvy USA a Číny, dostaly drahé kovy tento týden nový impuls. Vzletem prvních tureckých stíhaček na cíle v Sýrii ceny zlata i stříbra vzrostly, ve čtvrtek se ale zlato zase dostalo pod 1500 dolarů za unci. Co znamená vojenský konflikt pro zlato?

Cena zlata s válkou stoupá. Je to sázka na jistotu? Foto: iStock

Poptávka po zlatě jako bezpečného úložiště i jeho cena se během geopolitického napětí zvyšuje. A nezáleží příliš na tom, jestli jde o obchodní, nebo skutečných konflikt. Není tedy překvapením, pokud investoři právě teď zaměří svou pozornost na zlato i jiné drahé kovy. 

Finanční trhy jsou vždy citlivé vůči špatným zprávám a reagují na strach, píše web Alternative Investment Coach. Válka podle něj vede ke specifickému typu inflace, který je způsoben spíše očekáváním než skutečnými změnami.

Sedmdesátá léta přinesla jak íránské revoluce v roce 1978, tak íránsko-iráckou válku v roce 1979 či invazi Sovětského svazu do Afghánistánu v prosinci 1979. Cena zlata vzrostla v roce 1977 o 23 %, v roce 1978 o 37 % a v roce 1979 o neuvěřitelných 126 %. Totéž se opakovalo během první války v Zálivu v roce 1990 či po útoku na Spojené státy americké 11. září 2001. Kdy začaly zvěsti, že Spojené státy mohou v roce 2014 zasáhnout v Sýrii, reagovaly ceny zlata růstem. 

Zdražují ozbrojené konflikty zlato?

Nizozemský webový portál Gold Survival Guide naopak poukazuje, že napjatý vztah mezi Íránem a USA neměl skoro žádný vliv na cenu zlata i stříbra. Když se ale ohlédneme zpátky někdy do srpna 2017, tak v uvedeném období cena zlata prudce vystřelila nahoru. Někteří specialisté tehdy poukazovali na zvyšující se napětí v Severní Koreji, což mohlo vést k prudkému růstu ceny drahých kovů. 

Bloomberg v té době zveřejnil zprávu, že prezident Donald Trump veřejně kritizoval dění v Severní Koreji a oficiálně pohrozil Kim Čong-unovi, že pokud svého jednání a strašení nenechá, bude jeho země čelit devastující válečné odplatě. „Severní Korea ať raději nic na USA nezkouší. Pokud si něco zkusí, tak se setkají s ohněm, zuřivostí a silou, jakou tento svět ještě neviděl,“ řekl Trump v Bedminsteru v New Jersey.  

Ještě ten den, kdy bylo prohlášení vyřčeno, začaly ceny zlata i stříbra růst. Je nutné dodat, že ceny obou kovů ještě před vypuknutím napětí mezi USA a Severní Koreou prudce klesaly. A neočekával se tedy prudký nárůst jejich cen. Dalo by se tedy říct, že cena zlata s válkou stoupá, protože je to zkrátka sázka na jistotu. 

Ceny se vracejí zpátky na zem

Nejistota je hnacím motorem pro investory. Žlutý kov letošní rok odstartoval na ceně zhruba 29 tisíc korun za troyskou unci. I když se investoři obávali obchodní války mezi USA a Čínou, tvrdého brexitu či ropných problémů v Íránu a v Saúdské Arábii, dostihla je obava z důsledků ozbrojeného konfliktu mezi Tureckem a syrskými Kurdy. Dnešní kupci musí ze svých peněženek vytáhnout přes 35 tisíc korun, což je zhruba o 20 % více.

Gold Survival Guide poukazuje na fakt, že cena zlata stoupá hlavně před vypuknutím válečného konfliktu a po vypuknutí válečné vřavy se vrací na původní nebo podobnou úroveň. 

(drd)

Další z kategorie Zlato