Zlato (oz) / USD
2 332,86
0,65 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ČNB vydá k výročí koruny půlmetrovou minci za 100 milionů Kč

Česká národní banka plánuje vydat k 100. výročí československé koruny zlatou minci v hodnotě 100 milionů korun. Její hmotnost bude 130 kilogramů, průměr má mít víc než půl metru a silná bude 45 milimetrů. Půjde pouze o výstavní exponát. Vyplývá to z vyhlášky, kterou ČNB poslala do připomínkového řízení.

U příležitosti výročí 100 let československé koruny v roce 2019 rozhodla bankovní rada České národní banky o vydání jednoho kusu vysokohmotnostní zlaté mince nominální hodnoty 100 milionů Kč, která bude pouze výstavním exponátem. Foto: ČNB

Minci chce banka vydat 31. ledna 2019 a podle mluvčí ČNB Markéty Fišerové to bude největší a nejdražší mince, kterou kdy centrální banka vydala. Zároveň by to podle plánů ČNB měl být jeden z hlavních taháků na oslavy, které výročí vzniku československé koruny centrální banka příští rok chystá.

„Mince bude největší v Evropě a druhá největší na světě,“ dodala. Největší zlatou mincí na světě podle dostupných informací vyrobila australská mincovna v Perthu v roce 2014, a to z jedné tuny zlata. Mince má v průměru zhruba 80 centimetrů.

„U příležitosti výročí 100 let československé koruny v roce 2019 rozhodla bankovní rada České národní banky o vydání jednoho kusu vysokohmotnostní zlaté mince nominální hodnoty 100 milionů Kč, která bude pouze výstavním exponátem. Vyhláška obsahuje popis této mince,“ uvádí materiál k vyhlášce.

Minci vyrobí jablonecká Česká mincovna, přičemž část výroby bude zajištěna v zahraničí. Autorem mince je akademický sochař Vladimír Oppl. Mince bude podle návrhu vyhlášky vyrobena ze zlata o ryzosti 999,9.

Rekordní mince má více než tunu

Rekordní zlatou minci vyrazili v roce 2011 v Austrálii, v průměru měří 78 centimetrů a je tlustá 11 centimetrů. Váží více než tunu a přestože byla její nominální hodnota jeden milion australských dolarů (dnes 16,2 milionu korun), jen hodnota zlata v ní obsaženého je podle současné ceny tohoto kovu téměř 900 milionů korun.

Na jedné straně australské mince je podobizna britské královny Alžběty II., na druhé pak obrázek klokana. Mince byla vyrobena v mincovně v Perthu u příležitosti zasedání předsedů vlád států britského Společenství, které tehdy královna u protinožců zahajovala.

Také předchozí rekordman měl na sobě vyražen portrét Alžběty II., vznikl totiž v Kanadské královské mincovně v roce 2007. Z druhé strany mince o průměru 53 centimetrů, tloušťce tří centimetrů a hmotnosti sta kilogramů, pak jsou tři javorové listy. Její nominální hodnota činí jeden milion kanadských dolarů (17 milionů korun), hodnota drahého kovu je pak dnes asi pětkrát vyšší.

Celkem vzniklo šest rekordních kanadských mincí, originál mincovna uložila v Ottawě, následně vyrazila dalších pět kusů pro soukromé zájemce. Jedna z mincí byla v září 2009 krátce vystavena v Obecním domě v Praze v rámci turné po evropských městech. Loni v březnu pak jeden z exemplářů, vystavený v berlínském muzeu, ukradla skupina zlodějů. Policie sice pachatele loni v létě našla, po minci se ale slehla zem. Podle všeho ji totiž zloději rozřezali na malé kusy.

Za největší evropskou minci je pak považováno zlaté platidlo, které v roce 2004 vyrazili v Rakousku u příležitosti 15. výročí oblíbených zlatých investičních mincí Vídeňských filharmoniků. Obří mince o průměru 37 centimetrů a tloušťce dvou centimetrů váží tisíc trojských uncí (31,103 kilogramu). Její nominální hodnota je 100.000 eur (téměř 2,6 milionu korun), jen hodnota zlata je ale zhruba desetkrát vyšší. Vyraženo bylo 15 exemplářů, v nedávné minulosti byla mince k vidění i v Praze.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato