Zlato (oz) / USD
1 919,47
0,01 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Erdogan vyzval k výměně dolarů a zlata za liry

Turecký prezident Erdogan vyzval minulý pátek občany, aby převedli svou tvrdou měnu a zlato, jež mají doma, na turecké liry. Byla to reakce na rekordní pokles hodnoty turecké měny na konci minulého týdne. Podle Reuters oslabení liry odráží obavy investorů ohledně rozšiřující se diplomatické roztržky se Spojenými státy.

Turecký prezident Erdogan vyzval minulý pátek občany, aby převedli svou tvrdou měnu a zlato, jež mají doma, na turecké liry. Foto: iStock

Erdogan ve svém pátečním projevu v Ankaře rovněž řekl, že se Turecko nyní zaměří na čínský trh, aby překonalo, jak pravil, „subjektivní hodnocení“ ratingových agentur.

Hodnocení ratingových agentur má totiž veliký dopad zejména na výši procenta z úvěrů, pokud si stát chce půjčit peníze.

„Erdogan tak opakovaně obvinil tvůrce ratingů, kteří označují schopnost Turecka splácet své úvěry statutem „junk“, (což v překladu znamená veteš, šmejd, haraburdí), že jejich hodnocení je motivované politicky,“ dodává agentura.

Rekordní inflace

Inflace v Turecku v červenci dosáhla nejvyšší hodnoty za více než 14 let, kdy se téměř dotkla téměř 16 procent, protože rostly zejména ceny potravin. Pokles měny zatím centrální banka nedokázala zastavit, píše server Times of Oman.

Výprodej liry zapříčinil, že letos ztratila pětinu své hodnoty vůči dolaru. Kromě potravin zdražila paliva, vybavení domácností a nájemné. Neochota centrální banky zvýšit úrokové sazby znervóznila investory, kteří v tom vidí vliv prezidenta Erdogana.

„Zatímco centrální banka čelí tlaku vlády, aby úrokové sazby nezvyšovala, myslíme si, že strážci měny nakonec zpřísní měnové podmínky,“ cituje ománský server Jasona Tuveye z Capital Economics v jeho v poznámce pro klienty.

Kdo je šéf?

Centrální banka minulý týden překvapila finanční trhy, když nezměnila úrokovou sazbu. Erdogan, který se označuje za nepřítele úrokových sazeb, ale již před svým červnovým zvolením prohlásil, že má v úmyslu vykonávat větší kontrolu nad měnovou politikou a opakovaně žádal o levnější úvěry.

„Obavy investorů ohledně jeho vlivu na měnovou politiku byly tedy hlavním motorem výprodeje liry, byť i rostoucí napětí ve vztahu se Spojenými státy také v posledních dnech mohlo poslat měnu na nové rekordní minima,“ píše Times of Oman.

Ministr financí Berat Albajrak uvedl, že centrální banka možná své nezvýšení úrokových sazeb, jež zdraží výpujční náklady a omezí tak ekonomický růst, zkoriguje. Dodal rovněž, že očekává pozitivní vývoj inflace na konci roku. Ta by podle něj měla v roce 2019 klesnout na jednociferná čísla.

Centrální banka naproti tomu razantně přehodnotila svou prognózu inflace na rok 2019 na 9,3 % z předchozích 6,5 procenta. Albajrak, mimochodem Erdoganův zeť, řekl v televizním vysílání NTV, že jeho primárním cílem je snižování inflace a úrokových sazeb. Zda se mu to podaří je však ve hvězdách. Důvěra Turků v Erdoganovu ekonomiku je totiž minimální a povětšinou se spoléhají na vlastní zásoby dolarů i zlata.

(rek)

Další z kategorie Zlato