Zlato (oz) / USD
1 904,53
0,26 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Íránci se zbavují riálu a nakupují zlato

Prodej zlata a zlatých mincí se v Íránu ve druhém čtvrtletí ztrojnásobil na 15,2 tuny, což je nejvíc za poslední čtyři roky. Poptávka po zlatu tvořila zhruba tři čtvrtiny veškeré poptávky na Středním východě. Íránská měna během tří měsíců podstatně oslabila, což je podle agentury Bloomberg hlavní důvod vysoké poptávky po zlatě.

 

Poptávka po fyzickém zlatě je v Íránu velmi vysoká v souvislosti s tím, jak riál oslabuje. Foto: iStock

Mnoho Íránců se bojí, že jejich ekonomika oslabená mnohaletými sankcemi, špatným hospodařením a korupcí, se může v důsledku amerického embarga na energetický a finanční průmysl, které má vstoupit v platnost od listopadu opět dostat do problémů.

Americké sankce na obchod s drahými kovy ale začnou platit už dnes srpna.

„Poptávka po zlatě zůstane silná po zbytek roku, nebo bude i vyšší,“ sdělil renomované agentuře Bloomberg Cagdas Kucukemiroglu, analytik společnosti Metals Focus, která se věnuje výzkumu trhu s kovy. „Mince, které si lidé už zaplatili, bude centrální banka postupně dodávat, ale prodeje zlatých šperků zůstávají utlumené,“ dodal.

Kolaps měny

Íránský riál v minulém týdnu oslabil na své absolutní minimum a v pondělí se dolar na černém trhu prodával za 112 tisíc riálů, zatímco v předminulém týdnu to bylo 90 tisíc riálů. Měna se ale ve čtvrtek vrátila na 105 tisíc riálů za dolar v reakci na prohlášení prezidenta USA Donalda Trumpa, který nabídl jednání svému iránskému protějšku Hassanu Rúhánímu. Íránská centrální banka nastavila svůj směnný kurz na méně než polovinu úrovně černého trhu, což je zhruba 44 tisíc riálů za dolar.

„Poptávka po fyzickém zlatě je velmi vysoká v souvislosti s tím, jak měna oslabuje,“ uvedl Massud Gholampur, analytik Novin Investment Bank v Teheránu. „Lidé chtějí investovat do něčeho bezpečného, protože se domnívají, že je na obzoru krize.“

Po květnovém vypovězení íránské jaderné dohody zesílil Trump tlak na islámskou republiku, když na Twitteru napsal, že USA nebudou tolerovat íránské hrozby násilím a smrtí. „Je zřejmé, že s agresivní rétorikou probíhající mezi USA a Íránem chtějí mnozí investoři v Íránu ochránit své bohatství prostřednictvím zlata,“ cituje Bloomberg Alistaira Hewitta, šéfa výzkumného oddělení organizace World Gold Council.

(rek)

Obviněným hrozí trest smrti

V Íránu bylo zadrženo sedm osob včetně bývalého náměstka guvernéra centrální banky a pěti obchodníků s devizami. Obviněni jsou z hospodářské kriminality. Oznámily to včera soudní orgány, jména zatčených však uvedena nebyla.

Podle agentury Reuters jde zjevně o Ahmada Araghčího, který byl podle některých médií zbaven funkce náměstka guvernéra centrální banky poté, co prudký pád íránské měny vyvolal bouřlivé protesty obyvatelstva.

Centrální banka minulý týden obvinila „nepřátele“ z pádu měny a prudkého nárůstu cen zlatých mincí a soudní orgány uvedly, že 29 osob bylo zatčeno kvůli obvinění, za něž jim hrozí trest smrti.

Teherán uvolňuje restrikce

Írán včera oznámil opatření, která uvolňují pravidla pro devizové obchody. Pokouší se tak zmírnit důsledky propadu domácí měny a čelit novým sankcím Spojených států. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informace íránské státní televize.

Vláda ruší zákaz prodeje tvrdých měn za pohyblivé sazby ve směnárnách pro účely, jako jsou cesty do zahraničí. Vývozcům bude umožněno prodávat tvrdé měny dovozcům a na dovážení měn nebo zlata do země nebudou platit žádné limity. Pro nákup základního zboží a léků bude tvrdá měna dostupná za zvýhodněnou sazbu.

(ČTK)

Další z kategorie Zlato