Zlato (oz) / USD
1 915,86
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čínské zlato: skutečnost, nebo fikce?

Jedna z největších nezodpovězených otázek, které podle svých slov čelí analytik Lawrie Williams, webový komentátor londýnské firmy Sharps Pixley, je, zda oficiálně oznamované zlaté rezervy Číny jsou skutečností, nebo fikcí. Podle tamní centrální banky, která údaje vykazuje Mezinárodnímu měnovému fond (MMF), zůstaly v posledních 20 měsících rezervy na údaji 1842,6 tuny.

Vládou řízené zlaté rezervy tak mohou být podstatně vyšší, než je oficiálně zveřejněno. Foto: iStock

Odpověď na otázku podle Williamsovy čisté spekulace však zní: ano i ne. „Je to fakt a fikce současně. Člověk musí pochopit čínskou byrokratickou logiku, aby to pochopil. Pokud jde o účetní bilanci pro MMF, jenž údaje nekontroluje, jde o údaj pravděpodobně správný.

To však neznamená, že země nedrží fyzické zlato na jiných účtech pod státní kontrolou a oznamuje to pouze tehdy, když přesune zlato na svůj oficiální účet, což se může dít v několikaletých intervalech.“

Poslední velký oznámený nárůst čínských zlatých rezerv spadá do poloviny roku 2015, kdy se v v nich náhle objevilo 604 tun zlata. Předešlý údaj pochází z dubna 2009, kdy se rezervy zvětšily přibližně o 450 tun. V předchozích sedmi a půl letech byl oficiální nárůst nulový.

Strategie mystifikace

Čínská centrální banka v roce 2015 uvedla, že nakupuje zlato prostřednictvím četných domácích rafinerií, ze zásob těžebních firem a prostřednictvím domácí i mezinárodní burzy. Pokud stát držel zlato na účtech oddělených od svých měnových operací, necítil zřejmě potřebu hlásit to MMF až do chvíle, kdy ho přesunul na oficiální měnové účty.

„Je tu podezření, že se Čína k podobné strategii vrátila. Stejně jako v minulosti nakupuje vzácné kovy z domácích i mezinárodních zdrojů, nikdo ale přesně neví, kolik ho na vedlejších účtech má. Čína považuje svůj zlatý poklad za státní tajemství a informace o něm zveřejňuje pouze tehdy, když se domnívá, že již uzrál pravý čas. Ale i tak si pro vnější svět ponechává v tajnosti, kolik zlata skutečně vlastní,“ domnívá se Williams.

Šestá na světě?

Jako největší světový producent zlata, a vzhledem k tomu, že žádné zlato nevyváží, by pro Čínu mělo být snadné hromadit víc než 400 tun zlata ročně jen z domácích zdrojů. Vládou řízené zlaté rezervy tak mohou být podstatně vyšší, než je oficiálně zveřejněno.

Někteří analytici se domnívají, že skutečná hodnota čínských zlatých rezerv je několikanásobně vyšší než hlášená MMF. V uvažování čínského vedení má zlato stále velmi důležité místo v budoucím finančním restartu. Domnívat se tak, že Čína je až na šestém místě v žebříčku zemí podle velikosti zlatých rezerv, je podle serveru Sharps Pixley s největší pravděpodobností jen mystifikace.

(rek)

Další z kategorie Zlato