Zlato (oz) / USD
1 924,15
0,05 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Repatriace zlata aneb ztráty víry v americký dolar

Zejména z bezpečnostních důvodů si řada spojenců USA po desetiletí uschovávaly svůj zlatý poklad, část národních devizových rezerv, u Federální rezervní banky v New Yorku. Po skončení druhé světové války to dávalo smysl. Nejen, že Spojené státy v tomto období byly nejbohatší zemí naší planety, ale byly a jsou také mimořádně dobře chráněny před jakýmkoli vnějším útokem dvěma oceány.

Hodnota dolaru se nyní skládá z politiky centrální banky a ze slepé víry v něj. Foto: iStock

Stejnou úroveň bezpečnosti Evropa a Blízký východ tradičně neměly. To sice stále platí, nicméně mnohé státy v posledních letech přehodnotily logiku tohoto uspořádání. Naposledy Turecko. V dubnu se stalo poslední z řady zemí, které fyzicky repatriovaly své zlaté rezervy z amerických podzemních sejfů. Z New Yorku se tak do Turecka a Švýcarska přestěhovalo 220 tun zlata.

Řada jiných zemí, především z Evropy zahájila proces už před pěti lety. Pod vlivem politik centrálních bank po finanční krizi způsobené některými americkými bankami, došly vlády v Nizozemsku, Německu, Rakousku, Belgii, ale i jinde k závěru, že je rozumnější držet své vzácné kovy doma a nespoléhat na USA jako správce systému.

Německo začalo svou repatriaci v roce 2013 a postupně přestěhovalo do Frankfurtu nad Mohanem své zlato uložené v New Yorku. Bylo ho přes tisíc tun. Několik stovek tun německého zlata ještě zůstává v Londýně.

„Není to jen příběh o důvěře v americké instituce – i když je určitě jeho součástí. Jádrem trendu je všemocný americký dolar a jeho dlouhá vláda jako světové rezervní měny,“ vysvětluje server CoinWeek.

Dedolarizace

Úsilí zejména bohatých evropských zemí o repatriaci zlata uloženého hlavně v USA signalizuje odklon od dolaru, který v posledních sedmi desetiletích ovládal mezinárodní obchod a globální měnovou politiku. Není divu, vždyť USA zůstaly po druhé světové válce v podstatě jedinou nepoškozenou zemí, a tak bylo celkem přirozené, že uschovávaly převážnou většinu světových zásob zlata. Nemluvě o tom, že dolar byl v určité paritě a za určitých podmínek za zlato směnitelný.

V posledních padesáti letech však žádná vazba mezi zlatem a americkým dolarem neexistuje. Náklady na vietnamskou válku a nedostatek zlata, kterým by bylo možné kvanta nově natištěných dolarů podložit, ukončily jeho americkou směnitelnost za zlato.

„Jeho hodnota se nyní skládá z politiky centrální banky a ze slepé víry v něj. Není proto zcela překvapující, že čím déle současný měnový režim trvá, tím víc se zahraniční vlády snaží o zajištění své vlastní finanční stability. Zlaté repatriace nejsou jediným znamením,“ dodává CoinWeek.

Je to logické. Pokud není na stabilitu dolaru spolehnutí, nic jiného než zlato nezbývá.

(rek)

Další z kategorie Zlato