Zlato (oz) / USD
1 914,37
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato odolává pozitivním zprávám

Všeobecný optimismus postrčil cenu zlata dolů. Už jen očekávání pozitivního výsledku jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem a stejný pocit před středečním rokováním americké centrální banky o úrokových sazbách, posílily americký dolar a zdražily tak komodity celosvětově obchodované v dolaru.

Zlato ani pod soustředěným tlakem pozitivních zpráv, nijak závratně neztrácí. Foto: iStock

To ovšem platí jen pro ty, kdo platí zlato v jiných měnách, například českou korunou nebo eurem. Reálně se však toho zatím mnoho nestalo. Optimismus trhů zřejmě není tak veliký, jak líčí komentátoři. Zlaté futures (opce) na dodávku zlata v srpnu na burze Comex v New Yorku v úterý v poledne zlevnily o 2,40 na 1300,90 dolaru za troyskou unci neboli o 0,18 %.

Index amerického dolaru, který byl navržen, aby sledoval sílu dolaru proti koši šesti hlavních světových měn, mezitím naopak vzrostl o 0,17 %, takže suma sumárum se vlastně nic závratného nestalo. „Aktiva obchodovaná v dolaru, jako jsou ropa nebo zlato, jsou na pohyby americké měny citlivá. Každé posílení dolaru činí zlato pro držitele cizí měny dražší, a tím snižuje poptávku,“ upozorňuje server Investing.com. Nejnovější informace z Hongkongu to potvrdily. Cena zlata se na čínském trhu po summitu Trump – Kim ihned zvýšila.

Další přítel levného zlata

Podle stejného zdroje se investoři také těší na setkání Federálního výboru pro otevřený trh americké centrální banky. Ten určuje výši základních úrokových sazeb. Očekává se, že centrální banka letos podruhé úrokové sazby zvýší, ale trh přece jen trh zajímá, zda se centrální bankéři zmíní o tom, že by v letos mohli úrokovou sazbu zvýšit celkem čtyřikrát.

Obvykle růst úrokových sazeb totiž znamená odklon investorů od zlata k výnosnějším aktivům a pokles jeho ceny. Leč je tu jeden háček. Jak zmínil Bart Melek, šéf komoditní strategie americké TD Bank, nelze spoléhat na to, že reálné úrokové sazby globálně, a v USA zvlášť, dosáhnou takové úrovně, aby působily restriktivně. Inflace to totiž nedovolí.

„Obecně řečeno, v příštích několika letech jsme poměrně pozitivní v oblasti drahých kovů a jedním z hlavních faktorů jsou nízké reálné úroky,“ uvedl Melek. „Prozatím však zůstávají úrokové sazby záporné a pravděpodobně se to brzy nezmění, a to i v případě, že Evropská centrální banka se tento týden rozhodne ukončit nákupy dluhopisů.“

Také TD Bank počítá s cenou 1400 dolarů

Melek se navíc domnívá, že americký dolar začne během třetího a čtvrtého čtvrtletí oslabovat. „To znamená, že pokud vlastním fyzické zlato, není příliš velký tlak na to se ho zbavit,“ cituje Melka server analytické společnosti S&P Global Platts.

Melek je, stejně jako mnoho jiných analytiků, přesvědčen o tom, že v polovině příštího roku cena zlata vystoupá na 1400 dolarů za unci. Jedním z dalších důvodů má být i skutečnost, že těžba zlata se už druhý rok nezvyšuje a výhled pro příští roky zůstává pesimistický. V součtu to znamená, že zlato ani pod soustředěným tlakem pozitivních zpráv, nijak závratně neztrácí.

(rek)

Další z kategorie Zlato