Zlato (oz) / USD
1 919,41
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Akcie versus zlato

Od roku 1965 do roku 2017 dosáhla společnost Berkshire Hathway multimiliardáře Warrena Buffetta průměrného ročního výnosu 20,9 %. Kdybyste investovali do Berkshire v roce 1965 tisíc dolarů, dnes byste měli víc než 24 milionů dolarů. Podle Buffetta je klíčem k úspěchu trpělivost.

Zlato si nejen v posledních desetiletích uchovalo kupní sílu, ale dokonce ji zvýšilo. Ilustrační foto: Shutterstock

„Například jste investovali 10 tisíc dolarů v roce 1942 (tehdy Buffett koupil první akcii) v širokém koši amerických akcií a trpělivě si stáli za svým rozhodnutím, nyní byste vlastnili akcie s tržní hodnotou 51 milionů dolarů. Podle Buffetta investice do výrobních aktiv, jako jsou zásoby, v průběhu času mohou získat značnou hodnotu, protože v tržní ekonomice obvykle vytvářejí pozitivní výnosy z použitého kapitálu,“ píše ve své zprávě největší německý obchodník se zlatem společnost Degussa.

Když Buffett porovnává investiční výkonnost firemních akcií se zlatem, deset tisíc dolarů investovaných do zlata v roce 1942 by vyneslo pouhých 400 tisíc. Oproti akciím tragédie. Ale je nutné pochopit, k čemu má zlato vlastně sloužit, upozorňuje Degussa Marktreport. Lze ho totiž klasifikovat trojím způsobem: jako aktivum, jako komoditu nebo jako peníze. Pokud považujete zlato za aktivum nebo komoditu, můžete si skutečně položit otázku, zda bylo zlato dobrou investicí.

Ale když se na zlato díváte jako na formu peněz, které si chcete držet jako likvidní prostředek, musíte ho porovnat s dolarem, eurem, japonským jenem nebo švýcarským frankem. Samé dobré měny. Nejlikvidnější, nejlíp obchodovatelné. Skvělá rezerva. Lze ji využít i při mimořádných investičních příležitostech. Ti, kteří se rozhodnou držet určité množství peněz pro neočekávané události, se tedy musí rozhodnout, jaký typ peněz je pro tento účel vhodný.

Cena peněz

Porovnejme americký dolar a zlato. A hned se ukáže, že zlato – v ostrém kontrastu k americkému dolaru – si nejen v posledních desetiletích uchovalo kupní sílu, ale dokonce ji zvýšilo.

Kupní síla americké měny od ledna 1972 do března 2018 klesla o 84 procent. I při zohlednění krátkodobé úrokové sazby by kupní síla amerického dolaru vykazovala nárůst nepřesahující 47 procent. Kupní síla zlata naopak vzrostla o 394 procent. Volba měny je náhle snadnější.

„Žlutý kov má nyní ještě jednu pozoruhodnou vlastnost, která je pro investory v posledních letech stále důležitější. Důvod? Mezinárodní peněžní systém se dostává do stále choulostivějších vod. Závratně roste globální úroveň dluhů. Investor je tak vystavován rizikům, které v předchozích desetiletích neexistovala. A zlato může při řešení těchto rizik vydatně pomoci,“ argumentuje Degussa.

(rek)

Další z kategorie Zlato