Zlato (oz) / USD
1 908,07
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Americké zlaté fondy posilují

Jeden investor, samozřejmě anonymně, nakoupil na newyorské komoditní burze milion akcií zlatého fondu SPDR Gold Shares v hodnotě 124,5 milionu dolarů. Byl to největší jednorázový obchod tohoto fondu od 10. ledna. Zlato navzdory své volatilitě v letošním roce zůstalo jedním z nejlepších aktiv, protože vyneslo 2,5 procenta.

Americké zlaté fondy posilují. Foto: iStock

SPDR Gold Shares je největší burzovní fond s deriváty zlata (tzv. papírové zlato), který spravuje aktiva v hodnotě přes 36 miliard dolarů. Fond podle údajů agentury Bloomberg v dubnu zaznamenal příliv přibližně 1,1 miliardy dolarů, nejvíc od loňského září. V dubnu si ale investoři také vybrali zisky ve výši 236 milionů dolarů.

Zásoby zlata globálních fondů se podle statistiky WGC (marketingové organizace těžařů zlata) v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšily na 2400,3 tuny. To se přihodilo naposledy v dubnu 2013. „Náhlý návrat volatility na světových finančních trzích povzbudil americké investory k hledání útočiště ve zlatě. Nákup 32,4 tuny zlata se ovšem nedá porovnat s 96 tunami v 1. čtvrtletí roku 2017,“ dodává Bloomberg.

Loňský rok však byl svou nestálostí mimořádný. První tři měsíce roku 2018 byly úplně jiné: Poměrně stabilní cena zlata a rostoucí úrokové sazby kontrastovaly s nestabilitou akciového trhu a zvýšeným geopolitickým rizikem, což podle WGC vedlo ke vzniku smíšených signálů pro zájemce o zlato.

Turbulentní akcie

Zatímco evropské fondy stagnovaly, asijské klesaly, v Severní Americe zaznamenaly nejsilnější nárůst od čtvrtého čtvrtletí roku 2016. Investoři nakoupili poukázky na 38,4 tuny zlata. Hlavně v lednu, kdy oslabující americký dolar pomohl posunout cenu zlata k hodnotě kolem 1350 dolarů za troyskou unci, což se nestalo od poloviny roku 2016.

Příliv zlata posílilo několik zpětných kroků na akciových trzích. Ačkoli se akcie později z těchto ztrát zotavily, zůstaly turbulentní po zbytek čtvrtletí. Zlato bylo naproti tomu stabilní a obchodovalo s poměrně nízkými výkyvy v rozsahu 40 dolarů. To se o burzovním indexu největších amerických firem S&P 500 nedalo říci.

Jak dál?

Také druhé čtvrtletí začalo významnými investicemi do fondů podporovaných zlatem v Severní Americe a v Evropě. Příliv zlata dosáhl 70 tun (3 mld. dolarů), a to za pouhé první tři týdny dubna. Cena zlata se však od poloviny května, kdy americký dolar posílil v návaznosti na signály stabilizující globální i americkou ekonomiku, snížily.

Tomuto trendu na počátku minulého týdne pomohli i bankéři Federálního rezervního systému USA (centrální banky), když ponechali úrokové sazby beze změny s poznámkou, že inflace se blíží cíli, aniž by uvedli, zda to ovlivní záměr postupného zpřísňování měnové politiky. Trhy věří, že úroky porostou a dolarové investice něco vynesou. A to navzdory tomu, že v eurech, librách a ostatních měnách zlato zdražuje.

(rek)

Další z kategorie Zlato