Zlato (oz) / USD
1 919,32
0,52 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Íránci začali investovat do zlata

Po Turecku, Kazachstánu a Rusku se začali zajišťovat zlatem také Íránci. Poptávka po zlatých cihlách a mincích jen v prvním čtvrtletí vzrostla na 9,3 tuny, což je nejvíc za poslední tři roky. Důvodem jsou obavy investorů ze zhoršujících se vztahů mezi Íránem a USA. A také rekordní oslabení íránské měny z obavy, že USA se vrátí k ekonomickým sankcím.

Íránci se začali zajišťovat zlatem. Ilustrační foto: iStock

Prvotní napětí vyvolal americký prezident Donald Trump opakovanými deklaracemi o vypovězení mezinárodní dohody omezující jadernou činnost Íránu výměnou za osvobození od sankcí. K tomu se přidalo i odhalení izraelské rozvědky, že Írán potají připravuje pokračování svého jaderného programu. Definitivní slovo amerického prezidenta by podle agentury Bloomberg mělo padnout 12. května.

Íránský rial během několika posledních měsíců několikrát výrazně oslabil vůči americkému dolaru. V dubnu proto tamní vláda přijala opatření ke sjednocení sazeb rialu vůči dolaru. Leč příliš to poptávku po zlatu neoslabilo. Pouze se změnila struktura poptávky. Klesly nákupy zlatých klenotů (v prvním čtvrtletí o 16 procent oproti předchozímu roku) na 10,7 tuny, zato vzrostl zájem o mince a zlaté cihly.

Místo šperků kupují mince

„Kupující se na zlato teď dívají jako na investici. Přispělo k tomu i loňské opatření vlády zavedením devítiprocentní DPH na šperky,“ uvedla agentura Bloomberg. „Centrální banka v prvním čtvrtletí také zvýšila nabídku zlatých mincí, což byl jeden z hlavních důvodů růstu zájmu o investiční zlato.“

Jak velké jsou státní rezervy ve zlatě, je přísně utajovaná informace. Podle serveru Wikileaks má Írán zhruba stejně zlata jako Spojené království (310 tun) a patří mezi dvacítku zlatem nejlépe zásobených zemí. Roční těžba zlata se v Íránu odhaduje mezi třemi až sedmi tunami zlata. Podle dostupných informací v době ekonomických sankcí Írán kupoval tuny zlata z Jihoafrické republiky.

Daně zlatu nesvědčí

Poptávka po investičním zlatu se v Íránu ztrojnásobila, zatímco v Saúdské Arábii v prvním čtvrtletí poklesla o 15 procent. Také ve Spojených arabských emirátech přispělo zavedení pětiprocentní DPH k meziročnímu poklesu poptávky po zlatých špercích o 23 procent, přičemž celková hodnota nakoupeného zlata 10,5 tuny byla nejnižší právě v prvním čtvrtletí. Emiráty proto plánují všechny vzácné kovy od DPH osvobodit.

Pro dokreslení je třeba dodat, že v Česku je nákup zlata osvobozen od DPH stejně jako od jakýchkoli dalších výnosových daní. To ve svém důsledku znamená i to, že státní orgány neevidují, kolik zlata vlastní čeští občané, případně kolik peněz si do něj uloží.

(rek)

Další z kategorie Zlato