Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Miliardář vložil polovinu majetku do zlata

Někteří velcí investoři nereagují na varování trhů a drží své pozice. Egyptský miliardář Naguib Sawiris polovinu z čisté hodnoty svého majetku ve výši 5,7 miliardy dolarů vložil do zlata. V rozhovoru uvedl, že podle jeho názoru budou ceny zlata dál stoupat a dosáhnou výše 1800 dolarů za troyskou unci, zatímco nadhodnocené akciové trhy se zhroutí.

Egyptský miliardář Naguib Sawiris polovinu z čisté hodnoty svého majetku ve výši 5,7 miliardy dolarů vložil do zlata. Foto: Flickr, CC-BY-SA 2.0

„Čína (největší spotřebitel zlata) nezpomalí spotřebu. Navíc lidé mají tendenci jít do zlata během krizí a teď je plno krizí,“ řekl Sawiris v TV Bloomberg. „Podívejte se na Blízký východ a na zbytek světa. Pan Trump jim nepomůže.“

Prezident Donald Trump pomáhá Sawirisovi v jednom směru: Přestože je možné dosáhnout severokorejské mírové dohody, mohou se egyptské investice nakonec vyplatit. Po deseti letech čekání na repatriaci všech zisků své mobilní společnosti druhý nejbohatší muž Egypta tvrdí, že mírová dohoda by mu umožnila získat některé z jeho výnosů.

„Vyberu všechno. Mé zisky v severokorejské měně není snadné směnit, a to jsem tam dal spoustu peněz, postavil hotel a dělal jsem tam spoustu jiných dobrých věcí,“ prohlásil Sawiris, který v Severní Koreji založil prvního mobilního operátora Koryolink. Náklady a příjmy v severokorejské měně v současné době nesmějí být v účetních výkazech jeho společnosti Sawiris Orascom Telecom Media & Technology Holding SAE.

Investor dobré vůle

Sawiris byl v průběhu uplynulých let pod tlakem „každé západní vlády ve světě“ kvůli svému podnikání v zemi postižené mezinárodními sankcemi, ale vždy se označoval za „investora dobré vůle“. Trumpovi před jeho očekávaným setkáním se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem vzkazuje: Nešikanujte ho, slibte prosperitu výměnou za jaderné zbraně.

„Znám Severokorejce. Jsou velmi hrdí, nepodlehnou hrozbám. Když si s nimi sednete, usmějete se, promluvíte s nimi, je možné se dohodnout,“ řekl v televizi Bloomberg.

Ve stopách otce

Naguib Sawiris je synem Onsi Sawirise, který založil společnost Orascom Construction a vybudoval si jméno investováním do telekomunikačního sektoru v Egyptě a na méně populárních trzích včetně Iráku, Pákistánu, Severní Koreje a Bangladéše. Také koupil italskou společnost Wind Telecomunicazioni než ji v roce 2011 spojil se společností Veon a řadou svých telekomunikačních aktiv.

Pak zamířil do finančního sektoru tím, že koupil egyptskou investiční banku Beltone Financial a pokoušel se koupit společnost CI Capital Holding, aby vytvořil největší investiční banku v Egyptě. Jeho nabídka ale byla zablokována. Prosadil se také v těžbě zlata a jeho rodina se stala největším investorem v sektoru prostřednictvím akcií australské Evolution Mining, kajmanské Endeavor Mining Corporation (působí v Africe) a kanadské La Mancha Resources, za kterou v roce 2012 zaplatil 492 milionů dolarů.

„Matce se do toho moc nechtělo, musel jsem ji přesvědčovat,“ vzpomíná Sawiris v televizním rozhovoru. „Ale byla to velmi dobrá investice. Nedávno jsem prodal část svých akcií společnosti Evolution, protože chci nyní investovat do Latinské Ameriky a východní Evropy.“

Rodina investorů

Nassef Sawiris, mladší bratr Naguiba a nejbohatší muž v Egyptě, je největším akcionářem a výkonným ředitelem výrobce hnojiv OCI. Je také největším akcionářem v kontraktační stavební společnosti Orascom Construction, jež byla založena mimo Egypt (v Londýně) kvůli daňovém sporu za vlády muslimského bratrstva v roce 2013.

Sawiris však nejraději investuje ve své vlasti zvláště poté, co byla v roce 2016 spuštěna reforma podporovaná Mezinárodním měnovým fondem. „Zrušením všech omezení pro egyptskou měnu a snížením vládních dotací se zvýšila důvěra investorů v ekonomiku nejlidnatějšího národa arabského světa,“ doplňuje Bloomberg na svém webu.

Nejnověji plánuje egyptský miliardář investiční debut na „vzkvétajícím“ egyptském trhu s nemovitostmi. Poptávka je podle něj silná, obavy z bubliny nemá. „V naší rodině teď hodně investujeme. Ne kvůli vlastenectví nebo zviditelnění nebo něčemu takovému, ale proto, že vidíme příležitosti.“

(rek)

Další z kategorie Zlato