Zlato (oz) / USD
2 340,76
0,99 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusko se vzdaluje Číně

Čína dál říká světu, že od října 2016 nepřidala k zlatým rezervám ani gram. Zato Rusko každoročně zvětšuje svůj zlatý poklad. Podle oficiální statistiky Mezinárodního měnového fondu, přeskočilo Rusko Čínu před několika měsíci a pokračuje v hromadění zlata. Tamní centrální banka zaznamenala v březnu další navýšení o 9,33 tuny, čímž se její zásoby zlata zakulatily na 1890 tun, téměř o 50 tun víc než je oficiální čínská rezerva 1842,6 tuny.

Rusko každoročně zvětšuje svůj zlatý poklad. Foto: iStock

Zlato nabízí Rusku nezávislost na dolaru během finančních sankcí USA a jejích spojenců, napsala agentura Bloomberg nedávno. „Ruské zlaté rezervy měly v době Michaila Gorbačova pouhých 290 tun. Prezident Vladimir Putin ale věří v sílu zlatých a forexových rezerv jako garantů ruské finanční nezávislosti. Proto Rusko od jeho nástupu k moci v roce 2000 začalo shromažďovat zlato,“ dodává analýza londýnského obchodníka se zlatem Sharps Pixley.

Podle nedávné zprávy ruského deníku Pravda drží ruská centrální banka třetinu svých měnových aktiv v USA, ale veškeré své fyzické držby zlata jsou v depozitářích v Moskvě, Petrohradě a Jekatěrinburgu. Formálně USA nemohou uvalovat sankce na ruskou centrální banku, i když už se stalo, že USA zmrazily majetek Národního fondu Kazachstánu. To naznačuje, že v jistém případě by i ruský majetek v Americe mohl být zmrazen. „Pokud by USA zmrazily ruské zlato a aktiva v cizí měně, rovnalo by se to vyhlášení války,“ konstatoval v Pravdě ekonom a publicista Michail Chazin.

Sankce

Sankce začaly v roce 2014 kvůli účasti Ruska na rozdělení Ukrajiny a okupaci Krymu. Sankce pak byly zpřísněny po ruském zapojení do otravy exšpiona Skripala a po útoku chemickými zbraněmi v syrské Dumě. Rusko, jak má ve zvyku, vše popírá a tvrdí, že chemický útok v Dumě je fikce.

Těžba

Většina ruských nákupů zlata pochází z místní produkce. Země je podle výzkumné firmy Metals Focus třetím největším kutačem zlata za Čínou a Austrálií. Ruské ministerstvo financí však tvrdí, že je na druhém místě, protože loni předstihlo Austrálii těžbou nad 300 tun. Metal Focus naproti tomu uvádí, že Rusko loni vyprodukovalo kolem 270 tun zlata, z čehož zhruba 200 tun přidala centrální banka do svých rezerv.

(rek)

Další z kategorie Zlato