Zlato (oz) / USD
1 916,05
0,42 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bundesbank vystavila svoje zlato

Pokud mají Němci nějaké pochybnosti o existenci svého zlata, a někteří z nich skutečně mají, jejich centrální banka dělá vše, co je v jejích silách, aby jejich obavy rozptýlila. Minulý týden otevřela téměř šestiměsíční výstavu, která ukazuje nejzajímavější zlaté tyče a mince z kolekce centrální banky. Je to další krok k důvěře po loňském vydání knihy „Zlato Němců“, která poprvé ukazuje zlatý poklad země tak, jak by si na něj mohli ve skutečnosti sáhnout.

Bundesbank vystavila svoje zlato.
Ilustrační foto: iStock

Téma rezerv země je v letech obrovských státních dluhů obzvlášť aktuální. Proto víc než polovinu zlatého pokladu má Bundesbank nyní uloženu v Německu. „Mohu vás ujistit, že zlato Němců je uloženo a spravováno podle nejvyšších standardů,“ uvedl při zahájení výstavy člen představenstva Bundesbank Carl-Ludwig Thiele. „V budoucnu to tak i zůstane,“ cituje agentura Bloomberg.

Bundesbank se teprve nedávno rozhodla, že bude repatriovat bezmála 700 tun svých zlatých rezerv, aby do svých vlastních trezorů uložila přibližně polovinu z celkových zásob dosahujících téměř 3400 tun zlata. Po Spojených státech má Německo druhé největší rezervy zlata na světě.

Stěhování zlata

Zhruba 90 tun bylo převezeno do Frankfurtu z Francie. Vzhledem k tomu, že jednou z funkcí zlatých rezerv je snadná dostupnost k nákupu cizích měn, má smysl mít ještě 37 procent rezerv v New York Federal Reserve Bank a 13 procent v Bank of England. Nemělo však smysl ponechat zlato v Banque de France, protože Německo a Francie sdílejí společnou měnu, napsal německý deník Handelsblatt.

Německo po jeho druhé světové válce nemělo jediný gram zlata. Akumulovalo zlato tím, že do něj převádělo přebytky platebních účtů. „Německo má nyní 1,8 procenta světového zlata. Zlato představuje 70 % devizových rezerv země, ve srovnání s 2 % Číny nebo a 6 % Švýcarska,“ konstatuje Handelsblatt.

Boj o důvěru

Zlato je hmatatelnou rezervou. Tím spíš, pokud jsou zlaté cihly uloženy ve vlastním trezoru. To byl zřejmě jeden z důvodů, proč Bundesbank v roce 2012 rozhodla o jeho repatriaci. Reagovala tak i na upozornění Spolkového účetního dvora, že bankovní úředníci musí provádět častější namátkové kontroly zlatých rezerv v zahraničí. Musí mít jistotu, že tam zlato skutečně mají. Německá centrální banka si tento výrok vysvětlila tak, že kvůli lepší kontrole bude lepší přepravit tuny zlata do svého podzemí.

Kromě toho se Bundesbank snaží zveřejňovat další informace o svých zlatých rezervách a o tom, jak a kde jsou uloženy. Nová expozice je součástí této snahy. Vyvrátit veškeré pochybnosti a ujistit německou veřejnost, že národní zlatý poklad je v bezpečí a že skutečně existuje.

(rek)

Další z kategorie Zlato