Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Golden Gate CZ v prvním čtvrtletí vzrostly tržby o čtvrtinu

Lídr českého trhu s investičním zlatem a stříbrem společnost Golden Gate CZ zaznamenal v prvním čtvrtletí roku 2018 meziroční nárůst tržeb o 25 procent a uzavřel o 14 procent více smluv. Tržby za první čtvrtletí dosáhly 397,9 milionu korun, ty loňské činily 317,1 milionu korun. 

Celkem společnost prodala 324 kilogramů investičního zlata a 3 369 kilogramů stříbra, oproti loňsku prodej zlata vzrostl o 21 procent a stříbra dokonce o 85 procent.

Zisk před zdaněním dosáhl 6,6 milionu Kč. Roste zájem o spoření do zlata. Objem cílových částek spořících smluv již dosahuje 10,7 miliardy korun, což je od začátku roku nárůst o 0,9 miliardy korun. Historicky nejúspěšnější měsíc byl letošní březen s počtem 723 uzavřených smluv.

 „Zájem investorů o fyzické zlato podle analýzy poradenské společnosti CPM Group v posledních pěti letech celosvětově roste. Stejně je tomu i v Česku, kde ale vlastnictví drahých kovů zdaleka nedosahuje takového podílu v investicích a spoření jako na Západě. Fyzické zlato nebo stříbro vlastní zhruba tři procenta Čechů, v Německu je to více než dvojnásobek,“ říká Vladimír Brůna, předseda představenstva Golden Gate CZ.

Cena zlata od začátku roku vzrostla o tři procenta na dnešních 1344 dolarů za unci. Zlato může letos atakovat hranici 1400 dolarů a stříbro 19 až 20 dolarů za unci.

Vyjádřeno v korunách zlato meziročně oslabilo zhruba o šest procent a stříbro o 11 procent. Češi mohli díky tomu nakupovat zlato ve své měně levněji. Čeští investoři v korunách vydělali méně, protože po ukončení intervenčního režimu ČNB česká měna významně posílila, a navíc dolar v roce 2017 začal oslabovat. U zlata, stříbra a platiny očekáváme významný růst, nejspíš už v roce 2019 překonají maxima z roku 2011.

Spoření do zlata zažívá v posledních dvou letech v Česku boom. Obliba drahých kovů ve formě spoření nebo investic se podle průzkumu NMS v Česku se za poslední rok zdvojnásobila. Nyní by spoření do zlata nebo stříbra volilo 29 procent lidí. Češi nejčastěji spoří do 2 000 Kč měsíčně. Vyšší částky spoří lidé s vyšším vzděláním a lidé s vyššími čistými příjmy domácnosti. Spořit do zlata jde už od 500 korun měsíčně.

Newsletter