Zlato (oz) / USD
1 912,21
0,62 %
Jistota ve vlastních rukou
0

I Maďarsko přestěhuje své zlato domů

Vedení Maďarské národní banky (MNB) se rozhodlo přestěhovat maďarské zlaté rezervy zpět domů. Doposud mělo Maďarsko svůj zlatý poklad v objemu 100 000 uncí (3,1 tuny) uskladněno podobně jako mnohé jiné státy v Londýně. Aktuální cena tohoto zlata je zhruba 33 miliard forintů (130 milionů dolarů).

Vedení Maďarské národní banky se rozhodlo přestěhovat maďarské zlaté rezervy zpět domů. Ilustrační foto: Shutterstock

Rozhodnutí je v souladu s mezinárodními trendy, neboť skladování zlatých rezerv mimo vlastní stát nyní mnohé centrální banky považují za riskantní. Centrální banky Rakouska, Německa a Nizozemska patří mezi ty, které se nedávno rozhodly své zlaté rezervy repatriovat. Podle MNB tento krok pomůže posílit důvěru trhu vůči Maďarsku, byť zlato činí jen 0,5 procenta celkových devizových rezerv.

MNB drží zlaté rezervy od svého založení v roce 1924. Ke konci druhé světové války se Němci pokusili maďarské zlato převézt do Rakouska, ale vlak padl do rukou Američanů, kteří zlato v roce 1946 Maďarsku vrátili. „Ještě na počátku 70. let tvořilo národní poklad asi 65-70 tun zlata,“ uvádí server Hungary Today.

Na konci osmdesátých let však bylo rozhodnuto o snížení zlatých rezerv na nejnižší možnou úroveň a centrální banka směřovala své investice do státních dluhů, které byly v důsledku kolapsu Brettonwoodského měnového systému považovány za bezpečnější, likvidnější a potenciálně i výnosnější. Na začátku roku 2010 se tato tendence opět změnila a mnohé centrální banky v reakci na finanční krizi začaly znovu hromadit zlato.

Maďarsko zlato nekupuje

Brettonwoodská dohoda z roku 1944 byl systém regulace mezinárodních měnových vztahů založený na režimu pevných směnných kurzů. Dohodlo se na tom 44 zemí, z nichž hlavní slovo měly Velká Británie a USA. Americký dolar získal status oficiální celosvětové rezervní měny, od které byly měny ostatních zemí odvozeny.

Současně musely USA garantovat směnitelnost dolaru za zlato v kurzu 35 dolarů za troyskou unci. Americká centrální banka byla povinna na žádost bank jiných zemí směnit dodanou sumu dolarů za odpovídající množství zlata. Tento systém trval do srpna 1971.

Největší zlaté rezervy na světě nyní mají USA (8133 tun) a Německo (3373 tun). V porovnání s jinými středoevropskými zeměmi má Maďarsko nejmenší množství drahého kovu. Rakousko drží 280 tun zlata, přes polovinu svých devizových rezerv. Rumunsko a Polsko mají o 100 tun zlata víc než Maďarsko. I Slovensko má desetinásobně větší zlaté rezervy. MNB však od roku 1992 zlato nekupuje ani neprodává.

(rek)

Další z kategorie Zlato