Zlato (oz) / USD
1 908,07
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Divný zlatý sentiment

Na všech trzích se cena řídí psychologii. Když stoupá, obchodníci se rozohní a nakupují. Chopí se příležitosti a dynamiku cen tak ještě posílí. Opačně je tomu, když cena klesá. Vzhledem k nedávným pohybům ceny zlata by investoři i spekulanti měli být z jeho potenciálu nadšeni, píše Adam Hamilton v obsáhlé stati na serveru Goldseek, z níž citujeme.

Základní údaje o zlatě jsou však zveřejňovány jednou za čtvrtletí. Foto: iStock

Současnou cenu zlata podle něj ovlivňuje zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) z poloviny prosince. „Všichni si myslí, že zvyšování sazeb jde proti zlatu, ale historie dokazuje opak. Za posledních dva a půl měsíce se cena zlata zvedla o 6,6 procenta. Akciový index S&P 500 o pouhých 1,6 procenta.“

„Zlato je na startu velké ofenzívy, která by mohla výrazně posunout psychologii trhu k nákupům a tím i růstu ceny,“ pokračuje Hamilton. „Dosavadní horní mez byla stanovena na začátku července 2016, kdy zlato stálo 1365 dolarů. Z nejrůznějších důvodů se růst ceny zastavil. Ale před měsícem vzrostla cena zlata na 1358 dolarů za troyskou unci a před pouhým týdnem se vyhoupla na 1353 dolarů. Nebude to trvat dlouho a zlato k těmto výšinám opět dosáhne.“

Fed zlato posílí

Od té doby, kdy Fed zahájil svůj aktuální cyklus zvyšování úrokových sazeb, dolar oslabil o 8,3 procenta a zlato vzrostlo o 24,7 procenta! „Zvýšení sazeb Fedu tak neposílilo americký dolar, ani neoslabilo zlato, jak si spekulanti se zlatými futures (opcemi na nákup zlata) zřejmě mysleli. Ale musí přijít nějaký průšvih, aby zlato opět upoutalo jejich pozornost,“ domnívá se Hamilton. Jeho prognóza 1379 dolarů za unci (31,3 g) se má brzy naplnit. Pak už to bude jen kousek k 1383 dolarům, což by byla nejlepší cena za posledních 4,5 roku, dodává.

„Jakmile zlato zatlačí na 1400 dolarů, tak dokonce i nevědomí obchodníci, kteří zapomněli, že zlato existuje, si uvědomí, že se něco mění. Popularita zlata by měla být opravdu silná. Divím se, že to ještě nenastalo. Převládající psychologie zůstává poměrně skeptická. Strach, úzkost a apatie zlato jaksi stále provází, je stále přehlíženo, ignorováno a obcházeno,“ tvrdí ve své stati.

Jeho odpovědí je, že nejdřív by bylo užitečné pochopit, proč není zlato zvlášť v oblibě. Spočívá to v psychologii dvou primárních hnacích sil: spekulantů s futures a akciových investorů. „Tito kluci jsou nuceni přemýšlet v minutách, hodinách, dnech, jen někdy týdnech. Měsíce a roky jsou pro ně věčností. Základní údaje o zlatě jsou však zveřejňovány jednou za čtvrtletí. Některá další periferní data měsíčně. Podle spekulantů tak není s čím obchodovat.“

Investoři procitnou

Druhou hnací silou nynějšího zlatého sentimentu je malý zájem investorů. Ti ovládají mnohem víc kapitálu než spekulanti. Důsledkem je současná realita, kterou však tvoří souhra více faktorů. „Při výprodeji akcií je první na řadě nákup dolaru jako bezpečného zázemí. Investoři zpočátku vidí, že zlato padá s akciemi a špatně předpokládají, že to tak půjde dál. A jejich důvěra v burzy zůstává velmi vysoká,“ popisuje na webu Goldseek certifikovaný poradce.

„Když se však pád burz nezastavuje, psychologie se změní. Investoři se začnou obávat, že oslabování akcií by mohlo trvat nějakou dobu. A vzpomenou si, že zlato je nejrozsáhlejším diverzifikátorem portfolia. Začnou do něj přesouvat kapitál. Investiční nákupy mohou trvat měsíce nebo dokonce roky,“ uzavírá Hamilton svou úvahu. A to, co v ní líčí, se již v mnoha investičních fondech děje.

(rek)

Další z kategorie Zlato