Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč centrální banky horečně nakupují zlato

Minulý rok byl svědkem nebývalého zvýšení aktivity centrálních bank, když nakoupily 1 082 tuny zlata, což představuje největší roční nákup v historii. Byl to víc než dvojnásobek průměrných ročních nákupů zlata během desetiletí před rokem 2022, což bylo zhruba 512 tun ročně.

Centrální banky nyní vstupují do čtrnáctého po sobě jdoucího roku čisté akumulace zlata. Ilustrační foto: iStock

Letos během tří čtvrtletí koupily centrální banky 800 tun zlata, což daleko převyšuje jakýkoli celý rok v předchozím desetiletí kromě loňska. Největším kupcem byla Čínská lidová banka, která do rezerv přidala 155 tun. Centrální banky Polska a Singapuru následovaly s 86 a 75 tunami. Česká národní banka nakoupila skoro 20 tun.

„Každá centrální banka má vlastní strategii správy rezerv, byť to byly globální trendy, které vyvolaly rozsáhlý přesun ke zlatu. Prostředí úrokových sazeb bylo vytrženo z deseti let nízkých nebo záporných úroků. Nerovnoměrné ekonomické oživení také přidalo nejistotu do globální ekonomiky.

To se odrazilo téměř ve všech třídách aktiv v drastickém poklesu akcií a rostoucích výnosy dluhopisů. Nejistá situace přiměla některé centrální banky, aby snížily riziková aktiva. Vlastnost zlata, které má v takových dobách tendenci dobře fungovat, zřejmě úvahy správců rezerv v centrálních bankách ovlivnilo,“ píše v komentáři Singapore Bullion Market Association.

PSALI JSME: V listopadu nakoupila ČNB rekordní množství zlata

„Hlavní příčinou však může být stupňující se velmocenské soupeření nejen na bojišti, ale i na finančních trzích. Sankce uvalené na Ruskou banku po přepadení Ukrajiny centrální bankéře vystrašily.

Zatímco předchozí případy se primárně točily kolem sporů o legitimitu vlády a týkaly se ekonomicky nevýznamných zemí jako Afghánistán nebo Írán, sankce proti velké centrální bance se značnými devizovými rezervami byly bezprecedentní.

To mohlo vyvolat přehodnocení politických rizik spojených s rezervami. Zlato jako fyzické finanční aktivum může být skladováno doma a zcela chráněno před vnějšími vlivy. I když může omezit pružnost používání rezerv, zajišťuje imunitu proti zmrazení nebo konfiskaci. To je možná klíčový důvod nákupů zlata centrálními bankami.

PSALI JSME: Centrální banky mají víc zlata než kdy jindy. Bude to však stačit?

Cena zlata proto zůstala vysoká navzdory úrokovým sazbám na maximech několika desetiletí a silnému americkému dolaru. Centrální banky nyní vstupují do čtrnáctého po sobě jdoucího roku čisté akumulace zlata.

Otázka, zda tato nákupní horečka bude pokračovat stejným tempem, zůstává nejistá. Navzdory nedávnému přejídání zlatem, však kov stále představuje pouze asi pět procent rezerv centrálních bank rozvíjejících se zemí.

S dlouhotrvajícími konflikty v mnoha regionech, politickou nestabilitou a sílícím velmocenským soupeřením to vypadá, že svět bude pokračovat v propadu do dalších zmatků. Pro centrální banky by tedy byl moudré pokračovat v hledání aktiv, která překonají toto nejisté období.“

PSALI JSME: O ceně zlata dnes rozhodují centrální banky

(rek)

Další z kategorie Zlato