Zlato má výjimečné chemické a fyzikální vlastnosti. Díky nim se již v přírodě vyskytuje v ryzí formě. Nepotřebuje proto další úpravy jako ostatní rudy. Zároveň je měkké, lehce kujné a nádherně se třpytí. Není divu, že se stalo nejoblíbenějším vzácným drahým kovem na světě a důvodem ke zlatým horečkám.

Vidina rychlého zbohatnutí se nevyhnula ani Česku. Největší rozmach těžby jak z hlubinných dolů, tak z rýžovišť nastal ve 13. a 14. století za Jana Lucemburského a Karla IV. Štoly se budovaly po celém království. Pak nastal útlum. 

Zlato v Česku

„Bylo to způsobeno vyčerpáním přístupných ložisek, technickými problémy při těžbě ve větších hloubkách a také potížemi s vodou,” vysvětlil v rozhovoru pro Český rozhlas geolog a mineralog Jiří Litochleb. „Veškeré pokusy o obnovu v 18. a 19. století skončily negativně.”

Zdroj: Youtube

Průmyslová těžba zlata byla na našem území oficiálně ukončena před necelými šedesáti lety. Odborníci odhadují, že za celou její historii bylo získáno zhruba 100 tun drahého kovu. To však neznamená, že žíly jsou již nenávratně ztraceny. Na našem území se stále nachází 400 až 500 tun zlata v hodnotě více než 500 miliard korun.

„S trochou nadsázky lze říct, že zlatinky můžete najít v kterémkoli potoce,” říká pro Seznam Zprávy geolog Jan Váňa. Mezi nejlepší lokality však patří například šumavská řeka Otava poblíž obce Kestřany na Písecku, Volyňka, Vltava, Blanice, Kvildský a Hamerský potok, řeka Opava a její přítoky nebo řeka Sázava u Jílové u Prahy.

Jak rýžovat?

Chcete si i vy zkusit, jaké je to být zlatokopem? K neobvyklé kratochvíli budete potřebovat pouze rýžovací pánev. K dostání jsou kovové i plastové. Do ní naberte směs štěrku a písku. „Pokud je černý, máte skoro vyhráno,” vysvětluje prospektor Vladan Borunský. „Je hodně těžký a usazuje se na stejných horninách jako drahý kov.”

Zdroj: Youtube

Následně pomůckou začněte opatrně kroužit. Tekutina a lehčí částice se odstraní a na dně zůstane jen kamení a zlatinky. Buďte však trpěliví. „Na jeden kubík zeminy průměrně vyrýžujeme asi jeden gram zlata. Je to těžká práce,” směje se Borunský.

Zdroje: www.sever.rozhlas.cz, www.idnes.cz, www.cs.wikipedia.org