Zlato (oz) / USD
1 919,38
0,55 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Další úlovek japonské policie

Japonská policie zatkla v Nagoji šest osob v souvislosti s nejnovějším pokusem o propašování zlata do země. Šest mužů bylo obviněno z ilegálního dovozu pěti kilogramových zlatých cihel v letadle Japan Airlines na cestě z Tchaj-wanu. Zlato mělo hodnotu 4,6 milionu korun a pašeráci se pokoušeli vyhnout zaplacení spotřební daně ve výši 1,82 milionu jenů (358 tis. Kč).

Po zvýšení daně počet případů pašování zlata vzrostl o 60 procent. Ilustrační foto: Shutterstock

Způsob pašování byl už japonským celníkům známý. Jakmile inkriminovaný cestující nastoupil do letadla, odešel na toaletu, kde vyšrouboval plastový panel na zadní straně místnosti a uložil do prázdného prostoru za ním kontraband. Po příletu do Nagoje vystoupil, absolvoval celní proceduru bez ohlášení dovozu zlata. Předem věděl, že letadlo bude pokračovat na vnitrostátní lince z Nagoje do Tokia. Komplic, který na tento let nastoupil, měl vyjmout z toalety zlato a dál už bez celní prohlídky ho odevzdat kumpánům na tokijském letišti Haneda.

Jednou ze šesti osob, které byly zatčeny, byl 48letý majitel srílanského pasu, který v Nagoji vlastní autosalon. Dalším zatčeným byl Malajec, ostatní byli Japonci. Policie se domnívá, že gang využíval podobné skrýše na mezinárodních letech v posledních 18 měsících opakovaně.

Minimální riziko

„Pašování zlata nabylo na popularitě po zvýšení spotřební daně v dubnu 2014 z pěti na osm procent,“ sdělil deníku South China Morning Post ředitel společnosti Berkeley Research Group v Hongkongu Stuart Witchell. „Lidé nakupují zlato v zámoří, jeho propašováním se vyhnou dani a pak ho prodávají s daní, což vygeneruje osm procent zisku.“

Japonské celní úřady podle ministerstva financí zaznamenaly během finančního roku do června 2014 pouze osm případů pašování zlata. Po zvýšení daně se tento počet vyšplhal na 467 případů během 12 měsíců do června 2017, což je nárůst o 60 procent. Daňový únik by činil 870 milionů jenů (171 mil. Kč).

Slušný výnos

„Japonská yakuza a drogové gangy využívají zlato jako prostředek k rychlému zisku a vyprání špinavých peněz. Pro tuto činnost neexistují v Japonsku prakticky žádné trestní sankce. Při odhalení pašeráci doplatí daň navýšenou o pokutu a zlato dostanou zpátky. Takže tato činnost s nízkým rizikem a poměrně slušným výnosem se pravděpodobně ještě rozšíří s plánovaným navýšením daně na 10 procent,“ doplnil Witchell pro jihočínský list.

Rovněž hongkongští celní úředníci zaznamenali rostoucí počet případů pašování zlata a stříbra, zejména z pevninské Číny. Z 294 případů pašování zlata zjištěných Japonci ve fiskálním roce do června 2016 se jednalo v téměř polovině případů právě o pašování z Hongkongu. Dalšími rizikovými destinacemi jsou jihokorejská města a Singapur.

(rek)

Další z kategorie Zlato