Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato pořád bojuje v blízkosti historického maxima. Býčí trend je stále možný

Publikováno
Zlato pořád bojuje v blízkosti historického maxima. Býčí trend je stále možný
Zdroj: e15.cz

Zlato se pořád nachází v relativní blízkosti od historického maxima, které se rozprostírá zhruba kolem 2 080 USD za unci. Na této úrovni došlo již třikrát k neúspěšnému pokusu o průlom. Což je z technického hlediska velmi špatně. Nicméně, dokud se kurz zlata drží blízko, je pořád šance na pokračování v býčím trendu. Jak poměrně dlouhou dobu mnozí avizují. Jak je to tedy s poptávkou? A jak vypadá cenový graf?

Mimochodem, z investičního hlediska jsou mnohem zajímavější “gold minining stocks”, než vyloženě deriváty na zlato. Máte tam totiž nějakou dividendu a když je držíte dostatečně dlouho, je tam i ten časový test. Deriváty se hodí maximálně na pár měsíců, protože je to vcelku nákladné na držení. Platit neustále za swapy a rollování vás rychle omrzí.

Poptávka po zlatě je velmi silná i v letošním roce

V dřívějších analýzách jsme si objasnili, že poptávka po zlatě ze strany centrálních bank byla vůbec největší za posledních 50 let. A to bez nadsázky. Centrální banky skutečně kupovaly horentní objemy fyzického zlata. Nejvíce nakupovaly centrální banky států, jako jsou Čína, Indie, Rusko a Turecko. On obecně je u “východních” zemích ten nákupní trend mnohem silnější.

Zdroj: visualcapitalist.com
Poptávka po zlatě ze strany centrálních bank
Poptávka po zlatě ze strany centrálních bank

Proč centrální banky vlastně zlato drží? Odpověď je jednoduchá, veřejnost to má ráda. Jinak je centrálním bankám zlato zcela k ničemu. Zlato se totiž vůbec nijak na moderním peněžním systému nepodílí. Je to v podstatě takový relikt z minulosti, případně jej používají pro ražbu pamětních mincí apod. Často se i na velkých renomovaných webech ale setkáte s tím, že centrální banky tímto způsobem diverzifikují portfolio a jde i o jakýsi hedge pro domácí FIAT měnu. Jsou to však spíše mýty.

Teoreticky ale může centrální banka využít zlato pro posílení měny. Něco jako měnové intervence. Prostě může nakupovat na trzích domácí měnu za zlato. Jak by to ale v reálu fungovalo, netuším.

Osobně jsem každopádně toho názoru, že centrální banky by měly nějaké zlato držet. Přestože banka toho nemá jak využít. Jelikož z psychologického hlediska to význam určitě má. A psychologie je v měnové politice důležitá.

V každém případě centrální banky za první kvartál v letošním roce nakoupily přes 228 tun zlata. Oproti předešlým dvěma kvartálům je to mnohem méně. Ovšem v kontrastu s dřívějšími kvartály jde pořád o rekordní objem. Celkově poptávka dosáhla cca 1 080 tun.

Zdroj: gold.org
Poptávka po zlatě
Poptávka po zlatě dle sektorů

Významně vzrostla poptávka ze segmentu investic. A to na 273 tun. Od konce roku 2021 byla z tohoto segmentu čísla znatelně menší. Poptávka z technologického sektoru činila 70 tun. To je pro technologické odvětví podprůměr. Výroba šperků si připsala přes 508 tun.

Zlato pořád bojuje a má šanci prorazit

Zlato před několika týdny potřetí selhalo v blízkosti klíčového pásma, které se nachází kolem 2 080 USD za unci. Třetí selhání je z technického hlediska extrémně špatný vývoj. Vytvoří se tím velmi medvědí struktura. A v tomto případě jde o dlouhodobou medvědí strukturu. Málokdo je pak ochotný brát dlouhé pozice v blízkosti zmíněného rezistenčního pásma. Ve forexové hatmatilce jde totiž o premium.

Na druhou stranu, často říkám, že nejdůležitější je, jak se kurz chová po zamítnutí u rezistence. Schválně se podívejte, jak se kurz zlata vyvíjel po dřívějších dvou zamítnutích. Tehdy docházelo k dost strmým kurzovým poklesů. Nyní tomu tak není. Kurzové propady jsou vykupovány. Kromě toho máme moc pěkný střednědobý uptrend. Ta struktura je vyloženě učebnicová. Nesmí se ale zlomit.

Zdroj: tradingview.com
Zlato na denním grafu
Zlato na denním grafu

Před několika dny zlato právě bojovalo o to, aby ta učebnicová růstová struktura zůstala zachována. Kurz zlata otestoval supportní konfluenci kolem 1 950 USD za unci. Kde se nachází high volume node volume profile, kurzový support a trendová supportní linie. Tudíž byla ta pravděpodobnost ve prospěch býků. A na první pohled se povedlo. Kurz zlata se od konfluence odrazil a nabral růstové momentum.

Velmi brzy se tak kurz octne v blízkosti rezistenčního pásma okolo 2 000 USD za unci. Zde je nutné, aby došlo k průlomu. A poté zbývá poslední krok. Průlom rezistenčního pásma okolo 2 080 USD za unci. Tím se naprosto zlomí ten pattern, kdy se opakovaně nedařil průlom. Upozorňuji ale, že když býci zase dostanou na té úrovni výprask, je to na pováženou.

Závěrem

Pro zlato to i navzdory těm nedávným neúspěchům pořád vypadá velmi nadějně. Má to ale podmínku, ta střednědobá růstová struktura musí zůstat zachovaná. Kdežto ten dlouhodobý medvědí pattern v podobě triple top je třeba narušit průlome skrze rezistenci. Následně pravděpodobnost pokračujícího býčího trendu markantně vzroste.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Exituss-cz

sleduju zlato už delší dobu a mám dojem že pruraz je na spadnutí, vzhledem k rozjíždějícím trhům.
Technologický sektor bude ,podle mě, tím duvodem toho průrazu.
trh se zlatem zatím ovládají centralní banky a přelívají si tak peníze mezi sebou , investoři jim pomáhaji , a daří se jim. Jen jim chybí ten technologický sektor a ten bude brzy jistě potřebovat zlato skrz vyrobu. další věc je levný dolar a další měny,které hýbou cenama.
počítám do dvou let 50-55 k za oz stabilně,

problém nastane až se na trhy dostane rusko to by mohlo s cenama zlata dost zahýbat

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎