Zlato (oz) / USD
1 915,86
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato jako aktivum paniky

Vyjednávání o dluhovém stropu, které zůstává v limbu, zvýšená rizika recese a jestřábí postoj Federálního rezervního systému (Fed), což je v USA obdoba centrální banky, jsou jen některými důvody, proč Marko Kolanovic z finančního domu JPMorgan Chase radí klientům, aby se zbavovali akcií a drželi hotovost a věnovali se i zlatu.

Finanční dům JPMorgan Chase radí klientům, aby se zbavovali akcií a drželi hotovost a věnovali se i zlatu. Ilustrační foto: iStock

Tým stratégů JPMorgan snížil alokaci do akcií a podnikových dluhopisů a zároveň zvýšil podíl hotovosti o dvě procenta. V rámci komoditního portfolia se banka místo energií začala věnovat zlatu mimo jiné i jako zajištění proti případnému krachu jednání o posunutí dluhového stropu. „Naděje na vyřešení dluhového stropu v USA poněkud posílily sentiment trhu,“ cituje agentura Bloomberg Kolanovice.

„Navzdory oživení z minulého týdne se však rizikovým aktivům nedaří, a pokud vůbec něco funguje, tak i úvěry a komodity, jež se obchodují na spodní hranici letošních cen. Přestože se akcie obchodovaly blízko ročních maxim, naše modelové portfolio minulý měsíc vyprodukovalo další ztrátu, již třetí za čtyři měsíce.“

JPMorgan Chase, která byla loni jedním z největších akciových investorů na Wall Street, letos obrátila. Důvodem je zhoršující se ekonomický výhled a také proto, že pokud sazby Fedu zůstanou vyšší, měly by postihnout právě akcie a ekonomickou aktivitu jako celek, což je samozřejmě přihrávka pro zlato.

PSALI JSME: JPMorgan nemiluje zlato, ale rekordně na něm vydělala

Ekonomové z Commerzbank vidí hlavní riziko v nesplácení dluhů USA. „Cena zlata bude pravděpodobně profitovat víc než jakékoli jiné investice, pokud USA nesplní své závazky. Ostatně jedním z důvodů, proč je zlato bezpečným útočištěm je to, že nepřináší žádné úroky, a tudíž ho nepostihuje měnová politika,“ cituje z jejich zprávy FXStreet.

To dává zlatu výhodu nad jinými bezpečnými přístavy, jako je americký dolar, švýcarský frank nebo japonský jen. „Jak Fed, tak Švýcarská národní banka mají po nedávném zvýšení sazeb značný prostor pro jejich snížení v případě krize. Třeba takové, kterou by mohla vyvolat platební neschopnost USA.“

Jason Hollands, generální ředitel Bestinvestu, na Trustnet.com napsal: „Zlato je již dlouho aktivem, ke kterému investoři utíkají v dobách finanční nejistoty, jako je hyperinflace nebo nedůvěra ve finanční systém a další obavy. Cena je výrazně ovlivněna sentimentem na finančním trhu, který se může prudce a nepředvídatelně rozhoupat. Je to fakticky aktivum paniky.“

PSALI JSME: Nenechte se zmást poklesem. Zlato bude stát 2 200 dolarů, říká UBS

(rek)

Další z kategorie Zlato