Na trhu s kovy se schyluje k obří zlaté akvizici. Největší těžař zlata na světě, americká společnost Newmont, se chystá převzít australského konkurenta Newcrest Mining. Výše akvizice má dosáhnout 29,4 miliardy australských dolarů (426 miliard korun).

Představenstvo australské Newcrest Mining, která taktéž patří k největším těžařům zlata na světě, v pondělí uvedlo, že nabídku konkurenta jednomyslně podpořilo. Obchod ale musí ještě schválit regulátoři, například australský Výbor pro zahraniční investice. Podle dvojice firem se nicméně obří akvizici podaří dotáhnout do konce v posledním čtvrtletí tohoto roku.

Pokud převzetí nebude nic bránit v cestě, půjde o třetí největší transakci, které se kdy australská společnost zúčastnila.

„Newmont v těchto dnech uskutečnil pravděpodobně jednu z největších akvizic v historii na trhu se zlatem a drahými kovy. Spojení vytvoří největší těžařskou společnost drahých kovů na světě. Obchod překonal i spojení Newmont a kanadské společnosti Goldcorp v hodnotě deseti miliard dolarů (zhruba 220 miliard korun) z roku 2019,“ doplňuje analytik Jakub Petruška ze společnosti Zlaťáky.

Podle zakladatele Golden Gate Pavla Ryby čelí těžaři zlata po celém světě stagnaci produkce při rostoucích vstupních nákladech, což zvyšuje atraktivitu fúzí v tomto odvětví. „Společnosti se snaží zvýšit objemy a zlepšit efektivitu,“ říká Ryba.

Akcionáři společnosti Newcrest by podle návrhu měli za každou svou akcii obdržet 0,4 akcie firmy Newmont a vlastnili by kolem třetiny sloučeného podniku.

Roční produkce zlata společnosti Newmont se má po uzavření lukrativního obchodu zvýšit asi na osm milionů uncí zlata, tedy téměř dvojnásobek produkce kanadského konkurenta Barrick Gold. Působit bude v Severní a Jižní Americe, Africe, Austrálii a Papui Nové Guineji.

Podle ředitele investiční platformy Portu Radima Krejčího bude pro trh se zlatem do budoucna zásadní, jaké má Newmont s australskou firmou po jejím převzetí plány, respektive k jaké monopolizaci trhu dojde.

„V krajním případě by Newmont mohl například cíleně snížit těžbu zlata, a zmenšit tak jeho nabídku. S tím by pak mohl souviset růst ceny zlata. K podobné situaci dochází na trhu s ropou. Pokud se například OPEC+ dohodne, že sníží objem těžby, cena ropy většinou roste,“ popisuje Krejčí. Zdůraznil však, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Newmont takové kroky plánoval.

Newmont se o převzetí australského konkurenta pokusil již v únoru, tehdy ale nabízel jen asi 25 miliard australských dolarů (zhruba 360 miliard korun). Někteří analytici a investoři tehdy uvedli, že částka firmu Newcrest podhodnocuje. A představenstvo Newcrestu nabídku následně zamítlo.

Ředitel největšího světového producenta zlata Tom Palmer tehdy uvedl, že navrhovaná transakce by spojila přední portfolia firem v odvětví. „Věříme, že sloučení Newmontu a Newcrestu představuje hodnotný návrh pro akcionáře a zaměstnance obou podniků i pro komunity, ve kterých působíme,“ řekl Palmer. Podobné vyjádření poskytl i nyní.

Předseda představenstva Newcrestu Peter Tomsett doplnil, že spojení firem bude mít pozitivní dopad také na těžbu mědi. Australský podnik je totiž již nyní v této oblasti významným hráčem a těžba mědi celosvětově nabývá na důležitosti.

Kov, o kterém se často hovoří jako o novém zlatu, těží z přechodu na zelenou energii. Poptávka po něm roste díky využití v obnovitelných zdrojích a elektromobilech. Například hlavní komoditní stratég Saxo Bank Ole Hansen dokonce očekává, že kvůli rostoucí poptávce bude cena mědi v druhé půlce roku atakovat nové rekordy.

List Financial Times také upozornil, že společnost Newmont je jen jednou z řady těžebních společností, které chtějí upevnit svou pozici na trhu v době zelené transformace. Připomněl například převzetí Oz Minerals společností BHP nebo spojení firem Allkem a Livent, čímž vznikl třetí největší světový výrobce lithia. Zájem o lithium v souvislosti s transformací energetiky taktéž poroste.

Zpráva o spojení dvou gigantů na trhu s drahými kovy také přichází v době, kdy je zlato ve velmi dobré kondici. Kov, který je vnímám jako bezpečný přístav hlavně v období geopolitické a ekonomické nejistoty, se v prvním čtvrtletí obchodoval mezi 1800 až 1950 dolary a v nadcházejících měsících by si podle Hansena mohl sáhnout na nová maxima.

Vývoj ceny zlata v posledním roce | Zdroj: Gold Price