Zlato (oz) / USD
2 329,53
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Ročně se vyrobí asi milion kilových cihel zlata

Zlaté slitky se dají koupit v mnoha různých tvarech a velikostech. Čím jsou větší, tím vychází nákup zlata levněji. Na nejdražším konci cenového žebříčku jsou jednogramové dárkové slitky, často potažené plastem, které podle serveru britského obchodu se zlatem a stříbrem BullionVault stojí nejméně dvojnásobek hodnoty jejich obsahu zlata.

Na regionálních světových trzích se zlatem obíhá přes 30 různých druhů zlatých slitků. Ilustrační foto: iStock

Nejlevnější ze všech jsou naproti tomu velkoobchodní zlaté slitky 400 troyských uncí (12,4 kg), které drží centrální banky a s nimiž obchodují profesionální dealeři drahých kovů v Londýně. Spolu se zlatými slitky schválenými pro burzu Comex v New Yorku o váze 100 uncí, obchod s nimi vytváří okamžitou cenu zlata, kterou vidíte na internetu.

Na regionálních světových trzích se zlatem však obíhá přes 30 druhů zlatých slitků. Londýnský trh se vzácnými kovy London Bullion Market Association v současné době uznává produkci 63 aktivních rafinerií zlata, všechny pečlivě monitorované a schválené k výrobě 400uncových zlatých cihel.

PSALI JSME: Švýcarská rafinerie dokáže odhalit původ zlata

BullionVault uvádí, že každoročně zpracovávají přibližně 5 000 tun zlata v současných cenách v hodnotě přes 300 miliard dolarů.

Na menších místních trzích se zlatem v Indii, Singapuru a na Středním východě se nejvíc obchoduje se zlatým slitkem „ten tola“, jen zřídka označeným sériovým číslem a o hmotnosti 3,75 unce (116,6 gramu, pozn. aut.). Odhaduje se, že každý rok jsou odlity nebo vyraženy dva miliony těchto „TT“ zlatých slitků.

V Číně je nejoblíbenější zlatou cihlou „five tael biscuit“ o váze zhruba šesti uncí (186,6 gramu). Vyrábějí se v Hongkongu a jsou schváleny a uznány Čínskou burzou zlata a stříbra, která je v provozu téměř století.

PSALI JSME: Každý kousek zlata bude mít svůj „otisk prstu“

Celosvětově, a také stále víc v Číně, je jedním z nejoblíbenějších zlatých slitků prodávaných soukromým investorům pro osobní skladování kilová cihla. Odhaduje se, že každý rok se jich vyrobí víc než milion, nejčastěji ve Švýcarsku.

Světovým lídrem ve výrobě menších slitků do 50 gramů je švýcarská rafinerie MKS PAMP. Jako jediná na náš trh PAMP dodává zlaté cihly, které jsou i u vyšších populárních gramáží 250, 500 i 1000 gramů ražené, a ne odlévané. Obliba, a také vyšší cena zlata z této rafinerie, spočívá v jistotě, že jen stěží může jít o padělek. Padělání ražených cihel je totiž technologicky velmi náročné a nevyplatí se.

PSALI JSME: Zlato a.s. varuje před propracovanými padělky investičních zlatých slitků

(rek)

Další z kategorie Zlato