Když se řekne zlato, většina z nás si představí buď šperk, cihličku anebo valoun zlata, kvůli kterému vypukla zlatá horečka. Málokdo však ví, že zlato může také vyrůstat v ohromující krystaly. Děje se tak třeba v přirozeně zahřátých, na minerály bohatých vodách ve skalách. Způsobuje to, že se krystaly protáhnou a nazývají se dráty. Nejdražším z nich je tzv. Ramsův roh neboli beraní roh.

Nález skončil na Harvardu v tajnosti

Horník, který kopal zlato v odlehlé džungli, narazil na zlatou žílu, která obsahovala nejvzácnější nalezený exemplář zlata. Beraní roh je pojmenován pro svůj charakteristický tvar, který připomíná beraní roh, a pro svou ohromující krásu, která je dána jeho jedinečnou krystalickou strukturou a jasným leskem. Beraní roh je nyní umístěný v Mineralogickém a geologickém muzeu Harvardovy univerzity, kam se dostal v polovině devadesátých let minulého století jako součást sbírky minerálů, kterou věnoval absolvent Harvardu Albert C. Burrage.

Na jeho krásu se podívejte sami:

Zdroj: Youtube

Beraní roh se rozdělil na tři části

Testy tzv. Beraního rohu se vědci dlouhou dobu zdráhali provést, protože je patrné, že se jedná o nejvzácnější kus zlata na světě. Až v roce 2019 byl o expertízu drátkového zlata požádaný mineralog John Rakovan.

Měsíce jsme pracovali na tom, abychom vyřídili všechny papíry a zásady," říká Alonso-Perez, který pracoval na administrativě, aby mohl být kousek zkoumaný.

Nejcennější kus zlata na světě, beraní roh, je asi 4,7 palce vysoký, váží zhruba půl kila a je tak křehký, že se přirozeně rozdělil na tři úponky. V době nálezu měl zlatý roh hodnotu asi 125 liber na váhu – tedy asi 3 550 liber v dnešní měně, ale dnes o jeho skutečné ceně nechce nikdo spekulovat. I přesto jsme se o něm něco navíc dozvěděli.

Masivní zlatý krystal

Mineralog John Rakovan řekl, že předmět je velmi drahý, ale ani on cenu neprozradil. „Je to skutečně unikátní předmět – nic srovnatelného s ním ani neexistuje. Výsledky odhalily, že svazek, který vypadá jako desítky třpytivých zlatých drátků, je ve skutečnosti buď jeden masivní krystal, nebo jen několik krystalů rostoucích společně," uvádí se ve zprávě.

Drátkované zlato je tak vzácné a křehké, že se o něm mnoho neví. I proto je velmi vzácná nedávná studie, která přišla s novými poznatky. Vědci z Národní laboratoře v Los Alamos použili urychlovač částic, aby zjistili, zda zlaté drátky tvoří jeden masivní krystal zlata, nebo jde o několik krystalů zlata rostoucích společně.

Výsledek odhalil, že zlatý roh je pravděpodobně tvořený jen několika krystaly, nikoliv větším množstvím krystalů, což z něj činí ještě vzácnější jev. Navíc naleziště s tímto drátkovaným zlatem jsou ve světě velmi vzácná, dokonce tak, že se dají spočítat na prstech jedné ruky.

„Jedna drahá rodina“

Paradoxem je, že v době nálezu měl zlatý roh hodnotu 160 dolarů, což v dnešní době odpovídá asi 4 500 dolarům. Podobně drahých materiálů je na planetě sice více, ale přesto jen velmi málo. Jsou jimi například antihmota, radioaktivní prvek kalifornium, diamanty, červený beryl. Překvapivě sem lze zařadit i potraviny, jako jsou bílé lanýže a šafrán.

www.thesun.co.uk, www.news18.com, www.nationalgeographic.com