Zlato (oz) / USD
1 915,33
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kam si Indie schovává své zlato

Devátým největším držitelem zlata na světě je Indie. Její zlatý poklad ke konci roku 2022 čítal 754 tun vzácného kovu. Reserve Bank of India podle svého vyjádření velmi dobře chápe, stejně jako většina Indů, že zlato je nejlepší společník v těžkých časech. To je hlavní důvod, proč v posledních letech začala indická centrální banka kupovat do rezerv víc zlata.

Devátým největším držitelem zlata na světě je Indie. Její zlatý poklad ke konci roku 2022 čítal 754 tun vzácného kovu. Ilustrační foto: iStock

Jen mezi dubnem 2022 a zářím 2022 nakoupila centrální banka 132,34 tuny zlata, tvrdí indický zpravodajský web Presswire18. V roce 2022 tak podle množství nakoupeného zlata obsadila druhou příčku na světě za Tureckem (150 tun), i když Indové tvrdí opak. V roce 2021 byla Indie na třetím místě, zatímco v roce 2020 před pandemií covidu bylo nakoupeno pouze 41,68 tuny zlata.

Hojnost nákupů vyvolala v Indii otázku, kde vlastně má Reserve Bank of India všechno toto zlato ukryté. „Centrální banka drží většinu svého zlata v zahraničí. Ve zprávě uvedla, že z celkových zlatých rezerv Indie je 296,48 tuny zlata v bezpečném domácím trezoru, aniž zašla do podrobností, zatímco 447,30 tuny zlata je v bezpečí u zahraničních bank. Většina z toho je uložena v Bank of England, zatímco několik tun zlata skladuje v mezinárodní Bank of International Settlement ve Švýcarsku.“

PSALI JSME: Zlato: Indie a Česko, srovnání nesrovnatelného

Velmi podobně má svých pár tun zlata rozmístěných i Česká národní banka. Zhruba polovinu z necelých 12 tun zlata skladuje v Londýně, kde ho zřejmě využívá ke swapovým operacím, zbytek ve vlastním trezoru v centru Prahy.

Jak dál uvádí Presswire18, existují dva hlavní důvody, proč centrální banky často drží své zlato v zahraničí. „Za prvé není snadné takové množství zlata dovézt kvůli výdajům na dopravu a zabezpečení. Za druhé, pokud by bylo potřeba v jakékoli finanční krizi dát zlato do zástavy (swap), pak by vznikly další náklady při jeho opětovném odesílání do zahraničí. To se stalo v letech 1990-91, kdy Indie musela během krize platební bilance dát do zástavy 67 tun zlata u Bank of England a švýcarské banky UBS.“

PSALI JSME: Indická centrální banka letos nakupuje rekordní množství zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato