Zlato (oz) / USD
1 911,20
0,67 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína pokračuje v hromadění zlata

Čínská lidová banka v lednu oznámila další nákup zlata. Tentokrát šlo o 14,9 tuny, což je třetí měsíční nárůst v řadě. Předcházelo 32 tun zlata přidaného v listopadu, což byl první oficiálně zaznamenaný nárůst od září 2019, a dalších 30 tun nakoupených v prosinci.

Čínská lidová banka v lednu oznámila další nákup zlata. Tentokrát šlo o 14,9 tuny, což je třetí měsíční nárůst v řadě. Ilustrační foto: Shutterstock

Čínské zlaté rezervy se tak na konci ledna zvýšily na 2025 tun, jak ukázaly nejnovější údaje státní správy deviz, konstatoval státní web China.org. Čína ale dál zůstává na šestém místě mezi nejbohatšími centrálními bankami na světě. Ale to se týká pouze zlatého pokladu země.

Čínské zlato tvoří jen 3,4 procenta všech devizových rezerv, které na konci ledna činily 3,19 bilionu amerických dolarů. Jen v lednu stouply o 56,8 miliardy dolarů. Z toho vyplývá, že i 15 tun zlata zlato tvořilo jen nepatrnou část nárůstu devizových rezerv, mimochodem vůbec největších na světě.

PSALI JSME: Po třech letech Čína přiznala nákup zlata

A to Čína loni vytěžila 372 tun zlata, o 43 tun víc než před rokem, jak uvedla státní agentura Nová Čína. To však stačí pokrýt spotřebu šperkařů pouze z poloviny.

Jen investičního zlata se v zemi prodalo 259 tun, což dokazuje, že v Číně, stejně jako v Česku, se obyvatelstvo zajišťuje zlatem podstatně víc než jejich centrální banky. Loni se i přes meziroční pokles v Číně spotřebovalo přes tisíc tun zlata, tedy třetina celosvětové roční těžby.

PSALI JSME: Centrální banky v roce 2022 koupily nejvíc zlata za poslední půl století

(rek)

Další z kategorie Zlato