Zlato (oz) / USD
1 910,05
0,73 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Chorvatsko nakoupilo zlato, ale senzace se nekoná

Co na první pohled vypadalo jako překvapivá zpráva má jednoduché vysvětlení. Světová rada pro zlato (WGC) zveřejnila informaci, že Chorvatsko, zavilý odpůrce zlata v devizových rezervách podobně jako Česko, nakoupilo v prosinci dvě tuny zlata. Přitom země žádné zlato nevlastnila již od roku 2005.

Chorvatská centrální banka sice nakoupila dvě tuny zlata, ale okamžitě je předala do Evropské centrální banky, protože od 1. ledna, po vstupu do eurozóny, se také zúčastní správy části devizových rezerv ECB, stejně jako všechny ostatní centrální banky eurozóny. Ilustrační foto: iStock

Po dohodě o rozdělení aktiv bývalé Jugoslávie se Chorvatsko v dubnu 2001 stalo vlastníkem 13,12 tuny zlata, v té době za asi 115 milionů dolarů. Chorvatská národní banka (HNB) nejprve zlato jako krátkodobé vklady uložila do komerčních bank, po několika měsících ale zlato prodala za cenu 277,78 dolaru za unci.

Centrální banka tehdy označila cenu zlata za nestabilní, zatímco jiné vklady mají fixní úrokové sazby a lze předpokládat výnosy. Druhý důvod byl ryze interní. Podle tamní legislativy by potenciální zisk ze zvýšené ceny zlata šel přímo do kapitálu HNB a nebylo ho možné uplatnit ve státním rozpočtu, což neplatilo pro úrokový výnos z vkladů, kterým proto dala HNB přednost.

Kromě 13 tun zlata dostalo Chorvatsko v letech 2004 a 2005 další zhruba čtvrtinový podíl na jugoslávském zlatě uloženém u banky Credit Suisse a francouzské centrální banky v hodnotě o něco víc než 31 milionů dolarů.

PSALI JSME: Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato

Také toto zlato se v listopadu 2005 prodalo. Takto získané peníze totiž bylo možné převést na speciální devizový účet státního rozpočtu

Potěšení WGC, že se seznam zemí se zlatými rezervami rozšířil o jednu ovečku, netrvalo dlouho. Zakoupené zlato bylo okamžitě předáno do Evropské centrální banky (ECB), protože od 1. ledna, po vstupu do eurozóny, se HNB také zúčastní správy části devizových rezerv ECB, stejně jako všechny ostatní centrální banky eurozóny, informoval web Total Croatia News.

Statut Evropského systému centrálních bank stanoví, že centrální banky členských států musí při vstupu do eurozóny převést část svých devizových rezerv do ECB v poměru 85 procent v amerických dolarech a 15 procent ve zlatě. Chorvatská národní banka 580 milionů v amerických dolarech měla, ale zlato si za 96 milionů eur musela dokoupit.

PSALI JSME: Proč centrální banky nakupují zlato

(rek)

Další z kategorie Zlato