Zlato (oz) / USD
1 915,86
0,43 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Někdo se štítí ruského zlata, někdo ne

Od letošního července opustilo účty fondů obchodovaných na burze (ETF) zlato v hodnotě 2,2 miliardy dolarů. Podle propočtů agentury Reuters na základě veřejně dostupných údajů se některé banky a správci zlata snaží zbavit ruských drahých kovů z držby svých investorů.

Zákaz obchodování s ruským zlatem se nevztahuje na stovky tun zlata, které ležely v trezorech před napadením Ukrajiny. Ilustrační foto: iStock

Zlaté burzovní fondy ETF jsou jedním ze způsobů investování do zlata, protože s tzv. papírovým zlatem lze snadno a rychle obchodovat bez nutnosti skladování a manipulace se zlatem fyzickým, která tak stále leží na jednom místě a jen „papírově“ mění majitele.

V analýze o investorech vyhýbajících se ruskému zlatu agentura Reuters zkoumala seznamy zlatých cihel vlastněných jedenácti největšími fondy. Zhruba v polovině roku tyto fondy spravovaly 2 540 tun zlata. Koncem listopadu tento úhrn klesl o deset procent na 2 295 tun. Těchto jedenáct zkoumaných fondů tvoří dvě třetiny veškerého zlata drženého ETF na celém světě.

PSALI JSME: Zbavit se ruského zlata není tak snadné

V červenci všech jedenáct ETF ještě drželo ruský kov. Do konce listopadu však podíl ruského zlata v zásobách osmi fondů klesl. V pěti fondech se množství ruského zlata dokonce propadlo o víc než 40 procent. Dva z nich se zbavily ruského zlata úplně. U tří fondů ale podíl ruského zlata mírně vzrostl. Pravdou ale je, že většina fondů se odmítla o této problematice s Reuters bavit.

Zlato vlastněné ETF je uloženo v bankách. Ty mohou fondům poskytnout jakékoli fyzické zlato zobchodované v Londýně, včetně ruského kovu vytěženého před napadením Ukrajiny. Fondy sice mohou požádat o upřednostnění zlata určitého typu nebo původu, ale banky nemají žádnou povinnost takovému požadavku vyhovět.

Mnoho zlatých cihel původem z Ruska je již léta součástí západního finančního systému. Někteří investoři se ale aktiv spojených s Ruskem dnes nechtějí ani dotknout. Předválečné ruské zlaté slitky se však považují za ještě „dobré dodávky“ prostřednictvím Londýnského trhy s drahými kovy (Bullion Market Association, LBMA).

PSALI JSME: Co se bude dít s ruským zlatem?

Fond SPDR Gold MiniShares, jehož 89 tuna zlata je uloženo u banky ICBC Standard, zaznamenal téměř 50procentní pokles podílu ruského zlata. Může jít o přirozený vývoj, protože nové ruské zlato se již do světového finančního systému nedostává a v průběhu času tak přirozenou cestou klesá ruský podíl na celkovém trhu.

Fond Aberdeen Standard uvedl, že je na problémy kolem ruských drahých kovů citlivý, ale že hlavním cílem je, aby trezorová banka JP Morgan zajistila, že 41 tun zlatých cihel v jejím fondu bylo vyrobeno podle pravidel LBMA. Zásoby zlata z ruské produkce tak mohou klesat při nových pohybech zlata, kdy už se fond zaměřuje na „neruské“ typy žlutého kovu.

PSALI JSME: Zlato se snaží prorazit výše. Jeho cenu teď určují ETF fondy

(rek)

Další z kategorie Zlato