Zlato (oz) / USD
1 900,90
0,70 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato průběžně vynáší, ale jen centrálním bankám

Rozšířený názor, že zlato nenabízí výnos, je mylná představa. Zatímco vytváření příjmů ze zlata není pro většinu soukromých investorů možné, centrální bankám může zlato přinášet výnosy. To se děje dvěma hlavními způsoby: Zlaté rezervy se půjčují za nějaký úrok, nebo může být zlato směněno za dolary forwardovou (GOFO) nebo swapovou sazbou.

Zatímco vytváření příjmů ze zlata není pro většinu soukromých investorů možné, centrální bankám může zlato přinášet výnosy. Ilustrační foto: iStock

Po víc než deseti letech se sazby za roční pronájem zlata zvýšily i nad 50 procentních bodů. „A protože měnová politika USA začala agresivně přitvrzovat, výnosy zlata by měly v roce 2023 být nejvyšší za několik desetiletí,“ tvrdí Bart Melek, komoditní expert TD Securities.

Vzhledem k tomu, že žlutý kov je peněžním aktivem centrálních bank, mohou jej půjčovat na termínovaném vkladu, jako jakoukoli jinou rezervní měnu.

Centrální banka obvykle umístí zlato v bance drahých kovů výměnou za depozitní sazbu. Splatnost je možné si vyjednat, ale nejběžnější jsou měsíční, tříměsíční a roční sazby. Po splatnosti je zlato vráceno s úrokem ve zlatě nebo v penězích. Úrokové sazby stanovují banky drahých kovů.

Výnos z držby zlata lze také generovat prostřednictvím zlatého swapu, tedy dohody o zpětném odkupu. Centrální banka platí úrok ekvivalentní sazbě GOFO (předem dohodnutá sazba, pozn. aut.). V tomto kontextu je sazba GOFO podobná půjčce v amerických dolarech s použitím zlata jako zástavy.

PSALI JSME: Centrální banky nakoupily ve čtvrtletí rekordních 399 tun zlata

„Po nadměrných 400 tunových nákupech zlata centrálními bankami v letošním třetím čtvrtletí se oficiální nákupy pravděpodobně zpomalí, což by měl být další faktor, který požene sazby z pronájmu zlata nad nedávných 50-75 procentních bodů,“ míní expert TD Securities.

Mezi lety 1989 a 1999 nabízela depozitní sazba zlata centrálním bankám silný zdroj návratnosti, když sazba 12měsíčního pronájmu zlata dosahovala v průměru 140-200 procentních bodů. Od té doby však sazba prudce klesla, v letech 2000 až 2009 dosáhla v průměru pouhých 54 procentních bodů a mezi roky 2010 a 2020 jen 15 bazických bodů.

Ale i během období 2000-2021, kdy měnová politika a makroekonomické prostředí byly pro úrokové sazby zlata negativní, různé jednorázové krize likvidity, jako recese a pandemické šoky, generovaly krátká období, kdy sazby za pronájem zlata prudce vzrostly, protože tyto šoky vyvolaly velkou potřebu likvidity v amerických dolarech.

PSALI JSME: Je dolar děravým záchranným člunem?

Banky a podniky využívaly vypůjčené zlato k získání dolarů, což přispělo ke zvýšení sazeb za pronájem zlata. Byly to příležitosti ke generování štědrých výnosů, i když celkové prostředí nebylo pro tyto typy obchodů přátelské.

Vzhledem k tomu, že úroky rostou a bilance centrálních bank jsou téměř vyčerpány, bude pravděpodobně častěji docházet k problémům s likviditou, což by mohlo sazby leasingu zlata ještě navýšit.

Proto se zdá záměr guvernéra České národní banky Aleše Michla kvůli diverzifikaci investic navýšit držbu zlata a aktivně ho zúročovat zjevně smysluplný. Škoda jen, že se ho zatím nedaří uvést do života. V listopadu naše centrální banka po dvouměsíční pauze přikoupila jen skromných 436 kilogramů zlata a navýšila tak celkovou držbu vzácného kovu na necelých 12 tun.

PSALI JSME: ČNB letos přidala do rezerv 970 kilogramů zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato