Zlato (oz) / USD
1 923,06
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nedoceněná vlastnost zlata: Nikdy nepůjde na nulu

Fyzické zlato a stříbro nikdy neztratí hodnotu. Tento výrok nevypadá jako geniální marketingový tah, ale vzhledem k tomu, co se děje, může být mnohem chytřejší, než se na první pohled zdá. Američané a investoři po celém světě žijí v časech kolapsu důvěry v instituce. Zdá se, že bublinové ekonomice postavené na nulových úrokových sazbách nekontrolovaných centrálních bank hrozí výbuch.

Zlato, stříbro a další hmotná aktiva nemohou zkrachovat a vždy budou mít hodnotu. Ilustrační foto: iStock

„Společnosti mohou selhat a ceny jejich akcií mohou jít na nulu. Emitenti dluhopisů mohou dluh nesplácet. To se v silných ekonomikách stává zřídka, ale může se to stát, když bubliny prasknou.

Dnešní trhy jsou z velké části cvičením masové psychologie. Základy nehrají příliš velkou roli. Dnešní hodnoty určuje víra, že příštích 20 let na trzích bude vypadat stejně jako minulých 20 let,“ píše v eseji na webu FXStreet Clint Siegner, ředitel společnosti Money Metals Exchange.

„Akcie i dluhopisy letos dostaly výprask. Většina investorů pravděpodobně nepracuje na základě důkladné analýzy firem, které vlastní, a společností, kterým půjčují. Jednoduše věří, že výkon bude lepší. Je ale těžké si představit, že se trhům bude dařit dobře v zemi, kde tolik občanů považuje vládu a velké korporace za zkorumpované.“

PSALI JSME: Může cena zlata klesnout pod náklady na těžbu?

Elon Musk propustil 75 procent zaměstnanců Twitteru a nejvyšší vedení. Zatím se zdá, že společnost funguje. Uživatelů přibývá. Pokud by trhy fungovaly správně, reformy na Twitteru by byly odměněny.

„Namísto toho je Musk trestán manažery jiných velkých společností, které omezují nákup reklam na Twitteru. Úředníci hrozí zákazem Twitteru v Evropě, pokud Musk nebude souhlasit s tím, že jim umožní diktovat, jaké myšlenky a zprávy tam budou.“

Takže i mnoho jiných společností může být řízeno výhradně ve prospěch vrcholového managementu a zaměstnanců, nikoli akcionářů, jako dříve Twitter. Přehnané mzdy, management posedlý korektností, korporátní kulturou a zelenou či jinými divokými ideologiemi.

PSALI JSME: Mají hotovost zaparkovanou ve zlatě

Vedení korporací se dnes často jeví nejen jako nezodpovědné, ale někdy vůči svým klientům i přímo nepřátelské. Ani dobře vedené firmy nemusí být imunní.

Komu tedy v dnešní době svěřit peníze? „Bankéři a finanční manažeři z Wall Streetu nejsou nijak zvlášť vážení. Mnoho Američanů je považuje za součást problému. Víra v média včetně finančního tisku prudce klesá. Pokud se důvěra úplně vypaří, prodej akcií a dluhopisů může být náhlý a brutální. Ubyde i lidí s vírou v digitální ekonomiku. Pravděpodobné jsou rozsáhlé bankroty a nesplácení dluhů.“

„Zlato, stříbro a další hmotná aktiva však nemohou zkrachovat a vždy budou mít hodnotu. Ve světě věčného růstu a snadného vydělávání peněz to nezní příliš přesvědčivé. Ve světě, do kterého jsme vtaženi, to však může být to jediné, na čem záleží,“ uzavírá Siegner.

PSALI JSME: Zlato je volatilní, ale nemůžete o něj přijít

(rek)

Další z kategorie Zlato