Zlato (oz) / USD
1 909,02
0,02 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Hromadění zlata v Číně varováním pro dolar

Jedním z nejvíc střežených tajemství je rozsah, jakým Čína vyměňuje dolary za zlato. Nic překvapivého vzhledem k jasné politice, kterou komunistický vůdce Si Ťin-pching v posledních letech sleduje. Cílem je internacionalizace jüanu jako hlavního rivala dolaru. A podobné vlády se toho chytily, protože důvěra v globální rezervní měnu upadá a zlato jako alternativa k dolaru je stále populárnější.

Svět musí něčemu věřit. Otázkou zůstává, co to bude. Dolar nebo jüan? Nebo zlato? Ilustrační foto: iStock

„Zejména když státní dluh USA přesáhl 30 bilionů dolarů, inflace je na 40letých maximech, Fed (centrální banka USA, pozn. aut.) tlačí největší ekonomiku do recese a skupina žhavých republikánů hrozí, že znovu vyzkouší, co dolar vydrží. Není divu, že centrální banky, které kdysi hromadily dolary, nakupují zlato nejrychleji v historii,“ konstatuje web Asia Times.

Francouzský ministr financí Valéry Giscard d’Estaing v 60. letech prohlásil, že Washington považuje za samozřejmost „přemrštěné privilegium“ dolaru. A nespletl se. Stačí se podívat zpátky. George W. Bush, prezident v letech 2001 až 2009, zničil přebytek rozpočtu USA obrovským snížením daní pro bohaté. Poté začal nákladnou válku.

PSALI JSME: Čína skupuje zlato, aby pohřbila dolar

Barack Obama (2009-2017) místo, aby léčil příčiny pádu Lehman Brothers, se věnoval jen následkům, popisuje japonský web nedávnou historii. Po příchodu Donalda Trumpa v roce 2017 došlo k dalšímu snížení daní, které srazilo rozpočet ještě víc, než Bushovo. Trumpova obchodní válka s Čínou, ale nejen s ní, navíc začala podkopávat důvěru v USA.

Příchod Joe Bidena přinesl další explozi vládních výdajů. Přispělo to k již tak chronickému problému veřejného dluhu a napumpovalo další dolary do ekonomiky. Není divu, že Peking přestal americkému dolaru věřit a jen od konce února do konce září prodal americké dluhopisy za nejméně 121 miliard dolarů. Výprodej ještě zesílil, když Rusko napadlo Ukrajinu a USA zmrazily jeho dolarová aktiva.

PSALI JSME: Čína má zřejmě násobně více zlata, než Spojené státy

„A tak od července prudce vzrostl čínský dovoz zlata z Ruska. Jen za tento měsíc vzrostly čínské transakce se zlatem na zhruba 50násobek úrovně předchozího roku. Předpokládané hromadění zlata v Číně jde hlavně na úkor dolaru, což znamená, že dynamika nástupu jüanu jako rezervní měny se zrychluje,“ pokračuje Asia Times. V polovině letošního roku byly zásoby amerických státních dluhopisů v Číně nejnižší od roku 2010.

Analytici švýcarské banky UBS napsali, že „investoři měli letos smíšené pocity vůči zlatu částečně kvůli křížovým proudům rostoucích úrokových sazeb a silného dolaru“. Nyní očekávají, že Fed začne v roce 2023 snižovat sazby z pěti procent na 3,25 procenta, čímž vyžene zlato až na 1 900 dolarů za troyskou unci ze současných zhruba 1 750 dolarů.

Jak často opakuje statutární ředitel akciové společnosti Zlato David Marášek: „Svět musí něčemu věřit!“ Otázkou tak zůstává, co to bude. Dolar nebo jüan? Nebo zlato?

PSALI JSME: Zlato nebo dolar?

(rek)

Další z kategorie Zlato