Zlato (oz) / USD
1 924,56
0,07 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Spekulace dál víří nad neidentifikovaným kupcem zlata

Centrální banky letos doslova pronásledují zlato, ale není jasné, která z nich stojí za většinou tohoto nákupního šílenství. To podněcuje spekulace, že hlavním hráčem je Čína. Centrální banky nakoupily od července do září 399,3 tuny zlata, což je čtyřikrát víc, než loni. Jde o prudký skok ze 186 tun ve druhém čtvrtletí a 87,7 tuny v prvním čtvrtletí. To je víc zlata, než za jakýkoli celý rok v posledních 55 letech, kdy se to sleduje.

Čínská lidová banka asi nakoupila část zlata drženého centrální bankou Ruské federace v množství přes 2 000 tun. Ilustrační foto: iStock

„Některé neidentifikované nákupy lze očekávat, ale tento blíže nespecifikovaný kousek takového rozsahu je neslýchaný,“ řekl webu Nikkei Asia analytik drahých kovů Koičiro Kamei. „Když viděly, jak byla po invazi na Ukrajinu zmrazena ruská zámořská aktiva, snaží se antizápadní země hromadit zlato,“ konstatoval turecký ekonom Emin Yurumazu.

Centrální banky hromadily zlaté rezervy posledních zhruba deset let, poté, co finanční krize v roce 2008 narušila důvěru v americké vládní dluhopisy a další aktiva denominovaná v dolarech. Také rozvojové země s nízkou úvěrovou schopností se snaží posílit zlaté rezervy, které mají vysokou likviditu a žádné riziko.

PSALI JSME: Neznámí kupci rekordního množství zlata

„Domníváme se, že centrální banky obecně zůstanou čistými kupci zlata vzhledem k jeho výkonnosti v posledních letech a jeho povaze poskytovat nezávislost na jiných zemích,“ řekl Nikos Kavalis, výkonný ředitel poradenské společnosti Metals Focus.

Centrální banky Turecka, Uzbekistánu a Indie koupily zhruba 90 tun zlata, ale není jasné, kdo si pořídil zbývajících zhruba 300 tun. „Čína pravděpodobně koupila značné množství zlata z Ruska,“ spekuluje japonský analytik trhu Icuo Tošima. Čína v minulosti už několikrát trhy překvapila. Peking například v roce 2015 ohromil trhy oznámením, že zvýšil držbu zlata o zhruba 600 tun. A pak od roku 2019 nic?

PSALI JSME: Hlavní podezření padá na Čínu

„Čínská lidová banka asi nakoupila část zlata drženého centrální bankou Ruské federace v množství přes 2 000 tun,“ uvedl Tošima. Čínský dovoz zlata z Ruska v červenci podle čínských celních úřadů vzrostl za měsíc víc než osminásobně a zhruba 50krát ve srovnání s úrovní předchozího roku, doplňuje web Nikkei Asia.

Podle amerického ministerstva financí od konce února – bezprostředně po ruském útoku na Ukrajinu – do konce září prodala Čína americké dluhopisy v hodnotě 121,2 miliardy dolaru, což je ekvivalent zhruba 200 tun zlata. Centrální banky obecně své zlato neprodávají, což znamená, že čím víc drahého kovu nakupují, tím víc podporují jeho cenu.

PSALI JSME: Čína má zřejmě násobně více zlata, než Spojené státy

(rek)

Další z kategorie Zlato