Zlato (oz) / USD
1 916,05
0,42 %
Jistota ve vlastních rukou
0

V Česku je listopadová cena zlata zatím stabilní

Po měsících poklesu vystřelily ceny zlata během minulého týdne nahoru, protože trhy vsadily na zpomalení růstu úrokových sazeb v USA. Zlato vyšplhalo z minima 1 615,59 dolaru za troyskou unci z 3. listopadu na 1 786,35 dolaru minulý týden poté, když americká data ukázala, že inflace možná dosáhla vrcholu a nebude třeba razantně zvyšovat úrokové sazby.

Dokud nebude jasnější, že inflace skutečně dosáhla svého vrcholu, mohl by dolar snadno znovu posílit a znovu tlačit na zlato. Ilustrační foto: iStock

Ale o ceně zlata na trhu rozhodují institucionální investoři, kteří se zlata zbavují, nebo spekulují na pokles ceny, a podle toho to také se zlatem vypadá.

Naděje na rychlejší ukončení monetárního utahování stáhly dolů dolar a výnosy bezpečných amerických vládních dluhopisů, načež zlato vypadalo atraktivněji. Institucionální investoři však zůstali pasivní. Fondy obchodované na burze (ETF) dál registrují odliv investic do zlata ze strany velkých finančních investorů.

„Zdá se, že za růstem zlata v minulém týdnu stály spíš krátkodobé spekulace, než peníze vsazené na trvalejší růst ceny,“ řekl agentuře Reuters nezávislý analytik Ross Norman. Přitom burzovní obchody v celkovém objemu poptávaného zlata nehrály vůbec žádnou roli, protože polovina poptávky pocházela od klenotníků a zbytek od centrálních bank a individuálních investorů.

Zlato je navíc stále konfrontováno s březnovým vychýlením ceny na 2 069,89 dolaru za troyskou unci po zahájení ruské okupace Ukrajiny. Ačkoli při dnešní ceně 1 740 dolarů za unci je meziroční ztráta zhruba 3,5 procenta, analytici často operují se ztrátou kolem 15 procenta vůči zmíněnému březnovému maximu.

PSALI JSME: Proč je zlato někdy drahé a někdy ne

Poptávka po zlatě ze strany centrálních bank, asijských spotřebitelských trhů a drobných investorů do maloobchodních zlatých slitků a mincí je letos tedy extrémně silná, avšak největší sílu hýbat cenami mají stále finanční investoři, kteří v posledních měsících stahují zlato dolů.

„Dokud nebude jasnější, že inflace skutečně dosáhla svého vrcholu, mohl by dolar snadno znovu posílit a znovu tlačit na zlato,“ říká Gianclaudio Torlizzi, partner poradenské společnosti T-Commodity. „Ze střednědobého hlediska by zlato mělo jít výš, ale zůstal bych zatím opatrný,“ dodává.

Pro českého klienta je situace trochu odlišná. Umělé posilování koruny a převážně nízká cena zlata v dolarech zatím vytváří po celý listopad poklidnou situaci, kdy velkoobchodní cena troyské unce zlata v naší měně jen mírně osciluje kolem 41 500 korun.

Není bez zajímavosti, že před rokem stálo zlato v korunách stejně jako dnes. U maloobchodních prodejců zlata je často dokonce levnější, než během zmatků kolem covidové pandemie.

PSALI JSME: Češi si v srpnu koupili přes půl tuny zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato