Zlato (oz) / USD
1 907,56
0,86 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč Norsko nemá zlatý poklad

Pouze dvě evropské země nemají v devizových rezervách zlato. Kromě Chorvatska je to skandinávská velmoc Norsko. Je jednou z nejbohatších zemí v Evropě a občas ho nazývají zemí ropných milionářů. Pro samotné Nory se však jejich země stala velmi drahým místem pro život, byť s vysokou životní úrovní.

Norská centrální banka (Norges Bank) nevlastní žádné zlato. Ilustrační foto: iStock

Nabízí se otázka: Pokud je národ tak bohatý, jak to že centrální banka (Norges Bank) nevlastní žádné zlato? Proč Norges Bank prodala zlato z devizových rezerv s výjimkou sedmi zlatých cihel vyhrazených pro výstavní účely a 3,5 tuny zlatých mincí, které byly v roce 1940 přepraveny do Anglie?

Norská centrální banka prodala 33,5 tuny zlata v roce 2004 a utržila za něj téměř 450 milionů dolarů, což je čtvrtina toho, co by získala dnes. „Na pozadí prodeje stála skutečnost, že zlato tvořilo pouze něco málo přes jedno procento devizových rezerv banky, a tak jen málo přispívalo k diverzifikaci rizik spojených s rezervami,“ napsal později web Global Gold News.

PSALI JSME: Proč Chorvatsko a Norsko, jako jediné v Evropě, nemají žádné zlato

Země prostě byla tak bohatá, že držet ještě zlaté rezervy se jí zdálo zbytečné. „Návratnost zlata je historicky nízká,“ uvedla tehdy centrální banka. Překvapivě v Norsku nedošlo k žádnému pozdvižení a webové stránky zabývající se financemi si nijak nestěžovaly, když centrální banka vyřadila zlato z rezerv.

To by se ve Švýcarsku stát nemohlo. V referendu uspořádaném lidovci po velkých výprodejích státem vlastněného zlata lidé žádali, aby vláda zveřejňovala výši svých rezerv a měla minimálně 20 procent svých aktiv ve zlatě.

PSALI JSME: Kolik zlata je v Evropě? Nejvíce ho mají největší země

(rek)

Další z kategorie Zlato