Zlato (oz) / USD
1 927,73
0,24 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Je zlato na bodu zlomu?

Válka, inflace a riziko vládních insolvencí by mohly rozpoutat zlatou bouří. Nyní to vypadá, že vzácný kov se blíží bodu zlomu. Prvním důvodem k této domněnce je ruská invaze na Ukrajinu, která spustila sekundární válku mezi Západem a Ruskem. K tomu se zhoršují i vztahy mezi USA a Čínou, například kvůli čipům, nebo Tchaj-wanu.

V posledních devíti měsících dvě klíčové okolnosti – válka a inflace – posílily obchod se zlatem víc, než tomu bylo od roku 2006 do roku 2021. Ilustrační foto: iStock

Důsledkem je, že Východ spěchá s nahrazením dolaru zlatem, což zlato podporuje. Druhým dopadem je deglobalizace, která – než vytvoří nové dodavatelské řetězce – bude proinflační a rovněž podporuje zlato. Proti zlatu ale jde růst úrokových sazeb.

„Válka přiměla USA zmrazit dolarová aktiva ruské centrální banky. To vyděsilo všechny zahraniční držitele dolarů na Východě, kteří mají velké dolarové rezervy. A tak státní investiční fondy a další investoři nakupují zlato, protože pro náhradu dolaru není mnoho jiných alternativ,“ konstatuje Jan Nieuwenhuijse na webu Gainesville Coins.

PSALI JSME: Centrální banky se jistí zlatem proti pádu dolaru

Někteří lidé jsou zklamáni letošním výkonem zlata, protože cena v dolarech klesla, zatímco spotřebitelské ceny v USA stouply o osm procent. Nyní se ukazuje, že inflace je nakažlivá, svět se polarizuje a zlato neví, na kterou stranu se vydat. Někteří na základě dosavadních zvyklostí zlato prodávají, ale jiní, podle nového modelu světa, ho nakupují.

Současné měnové prostředí navíc dodává trhu se zlatem podporu, protože vlády a centrální banky si pohrávají s platební neschopností. „Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu jsem proto ohledně zlata optimistický. V krátkodobém horizontu má zlato stále riziko poklesu kvůli rostoucím úrokovým sazbám a možnosti kolapsu některých aktiv,“ dodává expert na globální trh se zlatem.

Úrokové sazby jsou samostatné téma. Experti Deutsche Bank prozkoumali 318 případů, kdy od roku 1920 inflace dosáhla osmi procent. A došli k závěru, že jsme překročili bod, odkud není rychlého návratu. Ukázalo se, že jakmile inflace vyskočí nad osm procent, trvá přibližně dva roky, než klesne pod šest procent. Než se ustálí kolem běžné úrovně, trvá až pět let.

PSALI JSME: Čím horší reálné úrokové sazby, tím lépe pro zlato

„Zlato je v přechodné fázi. V posledních devíti měsících dvě klíčové okolnosti – válka a inflace – posílily obchod se zlatem víc, než tomu bylo od roku 2006 do roku 2021. Oba trendy se zřejmě budou projevovat i v příštích letech a ukáže se, že pro zlato nakonec budou silnou podporou,“ myslí si Nieuwenhuijse.

Proč si to myslí je zjevné: Zlato buď máte, nebo ne. Není emitováno žádnou zemí ani centrální bankou, nemá vztah k politice ani k úvěrovým rizikům, je nevysledovatelné a má pět tisíc let historie jako nositel hodnoty. Vše ostatní jsou jenom spekulace.

PSALI JSME: Mají hotovost zaparkovanou ve zlatě

(rek)

Další z kategorie Zlato