Zlato (oz) / USD
1 907,65
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Austrálie vydala zlato ze zločinu do USA

Zlato za více než 1,5 milionu dolarů z australské Mincovny Perth bylo v minulém týdnu oficiálně předáno americkým úřadům poté, co byl občan Spojených států Matthew Norman Simpson (34) z Texasu odsouzen ke 40 letům vězení a propadnutí majetku za podvody v hodnotě milionů dolarů spáchané v organizované skupině.

Mincovna Perth vyrábí a distribuuje platinu, stříbro a zlaté mince pro sběratele a investory po celém světě. Foto: iStock

Simpson byl generálním ředitelem poskytovatele internetového připojení v Dallasu, dokud ho po razii FBI v roce 2009 neobvinili z podvodného spiknutí velkého rozsahu a počítačové kriminality. Jednalo se o případ komplikovaného cyberpodvodu, jenž zahrnoval vytváření fiktivních společností a používání falešných identit k oklamání komunikačních společností včetně gigantů jako jsou AT&T a Verizon, jež tak přišly o více než 20 milionů dolarů.

Ke svým trikům si Texasan jako bílé koně najímal i bezdomovce. Za využití jejich totožnosti jim platil jak v hotovosti, tak i lahvemi alkoholu. Ti se pak vydávali za úředníky, ředitele nebo manažery fiktivních firem, jež zakládal.

Poté, co byl Simpson v roce 2012 za trestné činy podvodu, zločinu spáchaného organizovanou skupinou, ničení důkazů a křivé přísahy odsouzen k trestu odnětí svobody, bylo mu soudem rovněž uloženo uhradit škodu přes 17 milionů dolarů. Část sankce se podařilo získat ze zabaveného majetku v hodnotě milionů dolarů. Australské zlato, jež zabavení podle amerického soudu rovněž podléhá, však do USA dorazilo až letos.

Zlato z Perthu

Australský deník The West Australian zaujalo, že mezi zkonfiskovaným majetkem byly i tři certifikáty potvrzující vlastnictví zlata z perthské mincovny v hodnotě více než 1,5 milionu dolarů. Mincovna Perth vyrábí a distribuuje platinu, stříbro a zlaté mince pro sběratele a investory po celém světě. Dokonce patří k předním turistickým atrakcím Perthu. Mincovna kromě ražby mincí poskytuje také investiční služby.

Certifikáty byly pořízeny prostřednictvím australské společnosti Asset Strategies International, která podle amerického soudu rovněž nemá zcela čisté svědomí. Byla totiž perthskou mincovnou potrestána za vydání osvědčení o vlastnictví zlata, které však neprošlo mincovnou a bylo zakoupeno v zámoří.

Po svém zatčení se Simpson pokoušel využít australských certifikátů potvrzujících vlastnictví zlata k zaplacení právníků, kteří ho hájili u soudu. To však soudce zamítl a certifikáty nechal zabavit. Vydání australského zlata po žádosti amerického ministerstva spravedlnosti musel nejprve schválit západoaustralský Nejvyšší soud na základě zákona o vzájemné pomoci v trestních věcech z roku 1987.

„Podle tohoto zákona může cizí stát požádat Austrálii o pomoc v trestněprávní věci, a to včetně případu týkajícího se konfiskace majetku,“ uvedl The West Australian, který na zveřejnění této kauzy získal exkluzivitu.

(rek)

Další z kategorie Zlato