Zlato (oz) / USD
1 928,93
0,30 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nákupy zlata pokračovaly, Uzbekistán předstihl Portugalsko

Velmi překvapivě se ve druhém čtvrtletí stal největším kupcem zlata Irák. Podle statistiky Mezinárodního měnového fondu a Světové rady pro zlato (WGC) si irácká centrální banka za tři měsíce pořídila 34 tun zlata. Celkem tak má v sejfech 130 tun zlata, což zemi řadí na 30. místo světového žebříčku.

Velmi překvapivě se ve druhém čtvrtletí stal největším kupcem zlata Irák. Ilustrační foto: iStock

Na druhé místo mezi nejvýznačnějšími kupci zlata se zařadilo Turecko a Uzbekistán. Obě země nakoupily téměř shodně přes 26 tun zlata. Turci tak v polovině roku vykázali 458 tun zlata v rezervách, Uzbekistán 364 tun, což bylo 13. a 16. místo na světě.

Česká republika ve druhém čtvrtletí zlato nekupovala, a tak stále drží se svými 11,32 tuny zlata 70. pozici.

Největším prodejcem zlata mezi centrálními bankami bylo Německo, jež snížilo rezervy o 3,36 tuny, druhé bylo Mongolsko s prodejem 800 kilogramů zlata a třetí Spojené arabské emiráty s prodejem 270 kilogramů zlata.

Nikdo jiný už zlato ve druhém čtvrtletí neprodával. Je třeba dodat, že statistiky operují s nejméně dvouměsíčním zpožděním.

PSALI JSME: Centrální banky se jistí zlatem proti pádu dolaru

Posledním sledovaným měsícem tak byl srpen, během kterého si obchodování se zlatem udělalo prázdniny. Centrální banky nakoupily jen 20 tun zlata, nejvíc tradičně Turecko a Uzbekistán s nákupem devíti tun a Kazachstán se dvěma tunami.

Globálním rekordmanem je Turecko, jež od začátku roku nakoupilo 84 tun zlata. Pokud by pokračovalo tímto tempem, předstihlo by příští rok Evropskou centrální banku, která schraňuje 505 tun zlata.

Ohledně prodejů zlata, k žádným významným prodejům podle WGC v srpnu nedošlo. Co se týče světové tabulky, Uzbekistán se po červencových a srpnových nákupech posunul s 381 tunami zlata v rezervách na 15. místo před Portugalsko.

PSALI JSME: Centrální banky zvýšily rezervy zlata

(rek)

Další z kategorie Zlato