Zlato (oz) / USD
1 914,37
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rusko hledá únikové cesty pro své zlato

Dovoz zlata z Ruska do Číny v červenci dosáhl 108,8 milionu dolarů, což je 8,6krát víc, než v červnu (12,7 milionu dolarů) a 50krát víc než v červenci loňského roku (2,2 milionu dolarů). Vyplývá to z údajů čínské Generální celní správy lidu.

Od února přestala Federální celní služba Ruska zveřejňovat statistiky ruského exportu a ministerstvo financí zveřejňovat objemy produkce vytěženého zlata. Ilustrační foto: iStock

Do letošního února, kdy prezident Putin zahájil invazi na Ukrajinu, směřoval ruský export zlata hlavně do Spojeného království – objem za 15,2 miliardy dolarů za celý loňský rok, neboli 84 procent všech dodávek na londýnský trh.

Další zlato přibližně za miliardu dolarů bylo odesláno do Švýcarska. Spojené arabské emiráty, Německo, Itálie a Indie jednotlivě obdržely za 320–340 milionů dolarů ruského zlata. Čína za celý rok dovezla z Ruska zlato v hodnotě 237 milionů dolarů.

Od února přestala Federální celní služba Ruska zveřejňovat statistiky ruského exportu a ministerstvo financí zveřejňovat objemy produkce vytěženého zlata.

A tak čínská statistika za červenec je prvním signálem, který ukazuje určité přesměrování dodávek ruského zlata na východní trhy. Experti naznačují, že Čína a země Blízkého východu, například Spojené arabské emiráty (SAE), by se tak mohly stát alternativními trhy pro ruské zlato.

PSALI JSME: Rusko údajně prodává zlato za dumpigové ceny

Na kupce ruského zlata ze zemí, které se k embargu nepřipojily, nebyly uvaleny žádné sekundární sankce. Neexistují tudíž žádné údaje o letošním dovozu ruského zlata například do Emirátů, nicméně na jaře došlo k prudkému nárůstu dodávek zlata ze SAE do Švýcarska.

V březnu až dubnu šlo o zlato za 1,32,3 miliardy dolarů, přičemž v červenci to bylo pouze 66 milionů. Švýcarská nevládní organizace Swissaid spojila tyto transakce s možnými dodávkami ruského zlata do Švýcarska přes Dubaj. Podle ní jsou Emiráty centrem, které se původ se zlata snaží utajit.

„Poté, co západní země odmítly nakupovat ruské slitky, Rusko přesměrovalo export zlata do jiných zemí: vývoz prudce vzrostl nejen do Číny, ale například i do Spojených arabských emirátů,“ potvrdil portálu RBK viceprezident zlaté mincovny Alexej Vjazovskij.

„Vzhledem k sankcím je s největší pravděpodobností dodáváno se slevou, ale neexistují žádné veřejné informace o velikosti slev, protože transakce jsou prováděny soukromě,“ poznamenal expert.

PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?

Podle Vjazovského by sleva mohla činit 20-30 procent z ceny zlata. „I se slevou je to pro těžaře výhodné, vzhledem k ceně 700-750 dolarů za unci zlata, jež dostávají,“ dodal. „Teoreticky mohou kupci ruské zlato prodat do jiných zemí – slitky lze snadno přetavit do slitků jiné banky nebo státu.“

Na konci července RBK uvedl, že ruští těžaři zlata čelí problémům s exportem. Puncovní úřad, který vykonává státní kontrolu nad výrobou, používáním a oběhem drahých kovů, jim neuděluje potřebná povolení, pokud jsou transakce prováděny se slevou oproti mezinárodním tržním cenám.

Dříve producenti zlata prodávali veškerý kov především bankám, které jej vyvážely do zahraničí, ale kvůli blokádě vůči většině bank byl tento kanál podle RBK uzavřen.

„V minulosti se vývoz zlata do Číny z Ruska skládal téměř výhradně z koncentrátů zlata, asi 30-40 kg měsíčně. V červnu 2022 se objemy zvýšily téměř 40krát (až na 1,2–1,5 tuny zlata měsíčně), v červenci se oproti červnu ještě zdvojnásobily,“ informoval Michail Leskov, ředitel rozvoje podnikání ruského Ústavu geotechnologie.

PSALI JSME: Co se bude dít s ruským zlatem?

„Důvodem je, že po vyloučení z londýnského trhu ruští těžaři museli najít nové způsoby, jak prodávat zlato,“ dodal Leskov. Jednou z těchto oblastí se podle něj stala Čína, protože Šanghajská burza, která provádí transakce se zlatem, má standard, který odpovídá ruským produktům.

„Nyní jde ruské zlato do Číny nejen v koncentrátech, ale ve větším objemu i ve formě zušlechtěných ingotů,“ podotkl Leskov.

„Ve srovnání s celkovým objemem zlata vytěženého v Rusku (přes 330 tun za rok, pozn. red.) naznačují dodávky i na úrovni tří až pěti tun za měsíc ve zbytku roku význam tohoto exportního směru. Také naznačují, že tento směr není jediný, a dokonce ani přes svůj význam ani ten hlavní,“ zdůraznil odborník.

Čína zvýšila dovoz nejen ruského zlata, ale také tzv. platinoidů. V červenci činil dovoz palladia z Ruska 146,7 milionu dolarů oproti 53,4 milionu dolarů v květnu. Dovoz platiny z Ruska vzrostl z červnových 4,3 milionu dolarů na 25,5 milionu dolarů. Růst dodávek kovů z platinové skupiny do Číny se zároveň časově shoduje se snížením těchto dodávek do Spojených států.

PSALI JSME: Západní sankce dopadly i na ruské rafinerie zlata a stříbra

(rek)

Další z kategorie Zlato