Zlato (oz) / USD
1 925,57
0,76 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Umíte si představit, že by zlato ztratilo přes polovinu hodnoty?

Zlato se liší od téměř všech ostatních aktiv, protože se používá mnoha způsoby. Investoři a centrální banky vlastní zlato (59 %), aby generovali výnosy a chránili své bohatství. Šperky tvoří hlavní část spotřebitelské poptávky po zlatě (34 %). Zlato je také klíčovou součástí elektronických zařízení od mobilních telefonů po televizory (7 %).

Zlato má tendenci se prosadit, když jsou akciové trhy pod tlakem. Bitcoin se však tímto vzorem neřídí. Chová se spíš jako akcie na Wall Streetu. Ilustrační foto: iStock

Protože zlato má mnohostranné využití, jeho cena může být odolnější, než cena mnoha jiných aktiv. Když jsou finanční trhy ve stresu, investoři nakupují zlato jako útočiště. Když se ekonomikám daří, nakupují ho spotřebitelé ve špercích a elektronice, připomíná deník Financial Times.

Zato na kryptoměny pohlížejí podle deníku investoři srovnání se zlatem jako na vysoce rizikové, vysoce výnosné a spekulativní. Krypta proto mohou zažít velké cenové výkyvy. Například bitcoin za posledních 12 měsíců stál 67 tisíc dolarů i 19 tisíc dolarů. Výkyv zlata byl jen 280 dolarů.

„Zlato se těží po celém světě a žádný kontinent nemá víc než 30 procent světové produkce. Bitcoin v roce 2021 podle výpočetního výkonu ovládaly z 80 procent subjekty jen z pěti zemí. Vlastnictví bitcoinů je také vysoce koncentrované – pouhá dvě procenta držitelů bitcoinů vlastní 95 procent všech dostupných bitcoinů,“ uvádí britský deník.

PSALI JSME: Kde se ukrývají zlaté poklady nejbohatších národů

„Vlastnictví zlata je různorodější. Americké ministerstvo financí je největším držitelem zlata, ale vlastní pouze čtyři procenta veškerého zlata na zemi. Téměř 50 procent vytěženého zlata je v klenotech a více než 20 procent je ve vlastnictví investorů,“ doplňuje.

Zlato má tendenci se prosadit, když jsou akciové trhy pod tlakem. Bitcoin se však tímto vzorem neřídí. Chová se spíš jako akcie na Wall Streetu. Například od listopadu 2021 do května 2022 se hodnota bitcoinu snížila o více než polovinu, v korunách z 1,45 milionu na 678 tisíc, protože index S&P 500 i Nasdaq také klesly.

Nyní je bitcoin k mání za 488 tisíc korun. Zlato se naopak drželo. Od 1. listopadu 2021 do 31. května 2022 vzrostly ceny zlata o 1,9 procenta z 1 804 na 1 839 dolarů, měřeno cenou Londýnského trhu s drahými kovy (LBMA). Aktuálně stojí unce kolem 1 700 dolarů.

PSALI JSME: Ray Dalio: Zlato má oproti bitcoinu výhodu. Nedá se vystopovat

Ray Dalio, zakladatel největšího světového hedgeového fondu Bridgewater Associates navíc na serveru Yahoo!Finance prognózuje, „…trhy aktiv ještě klesnou o něco kolem 20 až 25 procent“. To bitcoinu moc neprospěje.

Nejslavnější investor Warren Buffett, který zlato moc nemusí, je k bitcoinu ještě kritičtější. Na výroční schůzi akcionářů svého holdingu Berkshire Hathaway Buffett řekl, že i když neví, zda bitcoin v budoucnu půjde nahoru nebo dolů, je si docela jistý, že „neprodukuje nic“.

„Kdybyste mi řekli, že vlastníte všechny bitcoiny na světě, a nabídli byste mi je za 25 dolarů, nevzal bych si to, protože co bych s tím dělal?“ říká se. „Tak či onak bych to musel prodat zpátky, protože to nic nevytváří,“ cituje Buffetta web MoneyWise.

PSALI JSME: Senzace č. 1: Warrenu Buffettovi se zalíbilo zlato

(rek)

Další z kategorie Zlato