Zlato (oz) / USD
1 905,32
0,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlaté hoblinky štěstí nepřinesly

Bývalý zaměstnanec továrny na šperky v německém městě Pforzheim ukradl 20 kilogramů zlatých hoblin v hodnotě 960 tisíc eur. Kradl od poloviny roku 2019 do konce roku 2021, kdy byl zatčen. K 27 případům krádeží se přiznal.

Německé město Pforzheim v Bádensku-Württembersku v Německu je známé zejména koncentrací výroby šperků a hodinek, proto se mu někdy přezdívá „Goldstadt“ (Zlaté město). Foto: Hild from en.wikipedia.org, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3079273

Původně žaloba obsahovala 66 případů (celkem 38 kilo zlata), ale 39 případů bylo procesně odděleno, protože muž tvrdil, že část zlatých hoblin od někoho dostal a pouze je předal zprostředkovatelům. Byl odsouzen na tři roky a osm měsíců vězení.

Muž pracoval v továrně na snubní prsteny v Pforzheimu, německém městě šperků. Protože drahý kov musí být opracován na správnou velikost, zůstává odpad, který si zloděj odnášel domů a zlaté hobliny v zahradní kůlně přetavil na slitky, jež později prodal.

PSALI JSME: Zločin jako atomová bomba ve světě financí

Získané peníze tekly podle žalobce mimo jiné do rodinného domu, kde si zloděj postavil nový bazén a zimní zahradu. Při domovní prohlídce se našlo i nezvyklé množství finanční hotovosti. „Doma měl vysokou šestimístnou sumu,“ řekl serveru Deutsche Welle státní zástupce bez dalšího upřesnění.

Obhajoba žádala nižší trest. Argumentovala tím, že krádež obžalovanému usnadnil zaměstnavatel. V továrně na prsteny prý běžně docházelo k plýtvání s kovy, a firma s tím nic nedělala. Přestože bezpečnostní koncepty v továrnách na šperky bývají velmi efektivní, zaměstnanci přece jen občas podlehnou pokušení a pašují zlaté hobliny z výrobních zařízení.

PSALI JSME: Podvodníci už jsou za mřížemi

Na konci března byl v Řezně odsouzen k pěti a půl roku vězení zaměstnanec za podobnou krádež zlatého odpadu v továrně na polovodiče OSRAM. Jak popisuje bavorský Süddeutsche Zeitung, v tomto případě vážilo odcizené zlato přinejmenším 68,4 kilogramu.

Soudci odhadli jeho hodnotu přibližně 2,13 milionu eur. Muž si pro sebe nechal asi 400 tisíc eur, zbytek připadl prostředníkovi, který zlato prodal dál. „Jak přesně zaměstnanec Osramu zlaté piliny pašoval, mluvčí státního zastupitelství neuvedl. V každém případě je prý nějak nosil na těle.“

PSALI JSME: Největší loupež v dějinách: Jak nacisté ukradli evropské zlato

Vyšetřovatelé museli využít mezinárodního zatykače, protože pachatel byl nakonec zatčen až v rodném Rusku. Proto také případ ležel u soudu od roku 2018, dokud nebyl v březnu 2021 zatčený vydán a obviněn z krádeže a porušení zákona o omamných látkách.

Muž údajně ze zlata žádné peníze neměl. Prý zlato měnil za marihuanu. Podle vyšetřování kilogram zlata za kilogram marihuany, byť hodnota zlata byla a stále je mnohonásobně vyšší, než hodnota drogy.

PSALI JSME: Jako z gangsterky: Loupež zlata na hodinky, únos, útěk

(rek)

Další z kategorie Zlato