Zlato (oz) / USD
1 928,93
0,30 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Nenápadné zlato

Navzdory zvýšeným úrokovým sazbám v USA, globálnímu vzestupu cen akcií na burzách cenných papírů a bitcoinové mánii se cena zlata meziročně zvýšila o více než devět procent. Zpráva, kterou nedávno zveřejnila marketingová organizace nejvýznamnějších těžařů zlata WGC, vyjadřuje přesvědčení, že drahocenný kov má mnoho důvodů k tomu, aby se jeho zisky množily i v roce 2018.

Významným hnacím motorem poptávky po zlatě bude i nadále měnová politika. Foto: Shuttestock

Zlaté futures (termínované obchody podobné opcím) na americké komoditní burze Comex se v pátek minulého týdne obchodovaly za 1257,50 dolarů za troyskou unci (31,3 gramu), což opět ve srovnání s koncem roku 2016 znamená nárůst ceny zlata o 9,19 procenta. „Silný výkon zlata je mimořádně pozoruhodný v roce, kdy americká centrální banka třikrát zvedla úrokovou sazbu a akcie se vyšplhaly do závrtných výšin,“ podivuje se šéf tržní strategie WGC John Reade.

„Ceny zlata, které se považuje za bezpečné útočiště pro investory, čas od času vytlačily vzhůru geopolitické faktory – od napětí na Korejském poloostrově až po nervozitu na Středním východě, od nejistoty kolem brexitu po teroristické útoky zaměřené na velká evropská města,“ doplnil čínský server Sin-chua net.

Úrokové sazby

Pokud jde o výhled zlata v roce 2018, Reade uvedl, že významným hnacím motorem poptávky po zlatě bude i nadále měnová politika. „Vzhledem k tomu, že celosvětová inflace je stále utlumena, dá se očekávat, že zpřísňování měnových politik (zvyšování úrokových sazeb) centrálními bankami bude pravděpodobně velmi pozvolné,“ řekl.

Centrální banka USA minulý týden letos už potřetí upravila úrokovou míru o čtvrt procentního bodu směrem nahoru a naznačila, že v roce 2018 počítá s třemi dalšími zvýšeními základní úrokové sazby, ačkoli se spekulovalo o čtyřech. Tento pozvolný růst úrokových sazeb interpretovali pozorovatelé trhu jako neagresivní, což do určité míry cenu zlata podpořilo.

Evropská centrální banka, Bank of England a Švýcarská národní banka se nyní rozhodly, že nebudou následovat amerického příkladu a své klíčové úrokové sazby ponechají nezměněny. To je z globálního hlediska signál, který potvrzuje všeobecnou opatrnost při změnách úrokových sazeb.

Akcie

Zdaleka ne takový vliv, jako mají na cenu zlata měnové politiky centrálních bankéřů, analytici přisuzují dalším dvěma faktorům schopným potenciálně cenu žlutého kovu ovlivnit. Za prvé to jsou americké akcie. Trvalý býčí (růstový) trh s americkými akciemi, podpořený plánem prezidenta Donalda Trumpa na snížení korporátních daní, letos předvedl nebývale vzestupnou trajektorii. Dow Jonesův průmyslový index překročil v letošním roce 4800 bodů, což je nový absolutní rekord.

Stejně tak, jako dokázal prudký nárůst cen amerických akcií snížit atraktivitu zlata v roce 2017, může konec tohoto trendu, který jednou přijít musí, znovu vyvolat poptávku po zlatě jako trvalé hodnotě.

Dolar

Druhým faktorem ovlivňujícím cenu zlata bude trajektorie amerického dolaru. „Pokud bude rok 2017 znamenat konec mnohaleté vlády amerického dolaru, zlato by z toho mohlo mít prospěch,“ uvedl ve své situační zprávě Reade. Případnou změnu přirovnává k silnému závanu zadního větru na rozdíl od nárazového větru, který foukal od roku 2001.

Tyto spouštěcí mechanismy trhu s fyzickým zlatem nelze ignorovat, protože z dlouhodobého hlediska je růst zisku hlavním hnacím motorem poptávky po zlatě. „Výhled je povzbudivý,“ tvrdí analytik WGC. Odkazuje přitom na solidní růst zisku na největších globálních trzích se zlatem, a to zejména v Číně, kde se nejvíc zlata na světě za rok vytěží i zobchoduje.

(rek)

Další z kategorie Zlato