Zlato (oz) / USD
2 337,97
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Proč zlato a jak dál?

Kupujete nebo vlastníte zlato. Přesto očekáváte, že jeho cena klesne. Jistě to však nemůžete vědět, protože o budoucnosti se lze jen dohadovat. Rozložit investiční riziko z tohoto pohledu vypadá moudře, i když to znamená vlastnit třeba zlato. Známý internetový obchod s drahými kovy BullionVault přesto požádal své klienty, aby uvedli hlavní důvod, proč dnes investují do drahých kovů.

Uživatelé BullionVaultu si myslí, že zlato skončí letošní rok na 1961 dolarech za unci. Ilustrační foto: iStock

Lidé jako hlavní uváděli hned dva důvody. Každý třetí, přesněji 33,9 procenta respondentů, považoval za motiv č. 1 diverzifikaci. V létě loňského roku to bylo 30,1 procenta a v polovině minulého roku 27 procent.

Ještě o něco víc respondentů však jako hlavní důvod uvedlo ochranu před inflací, konkrétně 39,2 procenta. To zní rozumně. Inflace dosahující maxima za čtyři desetiletí napříč Severní Amerikou i západní Evropou a ztráta kupní síly hotových peněz podle průzkumu dál nutí nejvíc lidí nakupovat a držet drahé kovy.

Leč nárůst životních nákladů se nezdá být hlavním důvodem. „Naopak. Letošní letní hlasování pro inflaci se oproti minulosti v podstatě nezměnilo, dokonce v létě 2021 hlasovalo pro inflaci 39,6 procenta a podobné to bylo i v anketě z léta 2020. A to tehdy byla inflace v USA nebo Velké Británii sotva jedno procento a v celé eurozóně pak reálně záporná,“ konstatuje BullionVault.

PSALI JSME: Jak v čase inflace investovat do zlata

Dá se tedy s jistotou říci, že poptávka po drahých kovech mezi investory je vedena obavami z inflace a potřebou diverzifikace dlouhodobě. Přesně 15 procent respondentů pak uvedlo jako hlavní důvod špatnou ekonomickou situaci.

Sázka na býčí trh, tedy že nám zlato vydělá peníze, je až na konci seznamu důvodů nákupu zlata. Nedosahuje ani pěti procent, podobně jako geopolitické důvody či nedůvěra v úrokové sazby. Když se podíváme, jaké prognózy mají současní držitelé zlata, 9,8 procenta si myslí, že cena na konci letošního roku klesne.

Dalších 16,6 procenta má za to, že cena se oproti současným úrovním nezmění. Skoro čtvrtina lidí se však domnívá, že zlato poroste o 20 procent nebo víc. Polovina všech dotázaných si však myslí, že mírný nárůst ceny dolaru, kolem deseti procent, ztráty zlata vykompenzuje, což se ovšem týká jen dolarových obchodů.

PSALI JSME: Zlato bude z inflace těžit, tvrdí uznávaný expert

Celkově s využitím předpovědí si uživatelé BullionVaultu myslí, že zlato skončí letošní rok na 1961 dolarech za unci. To by se rovnalo 7,7% ročnímu nárůstu ceny zlata v amerických dolarech (a nárůstu o 10,5 % oproti dnešní ceně, pozn. aut.).

To by také znamenalo nový rekord na konci roku, který by ten poslední z roku 2020 překonal o 170 dolarů. Pro úplnost je třeba dodat, že letos v srpnu byla průměrná cena troyské unce zlata díky vysokým cenám v únoru a březnu 1853 dolarů.

„Náš nejnovější průzkum ukazuje, že inflace dnes nenaráží jen na životní úroveň lidí. Ovlivňuje také jejich budoucí finanční blahobyt, protože omezuje nové investice, brání některým odkládat peníze stranou a jiné nutí ztrácet to, co už mají. Nic z toho nutně nenabádá k zuřivým nákupům zlata. Ale rozhodně to pro akcie, nemovitosti, kryptoměny a dokonce i komodity kvůli ruskému sevření středu Evropy vypadá špatně,“ uzavírá BullionVault.

PSALI JSME: Franklin Templeton: Zlato, inflace a geopolitické napětí

(rek)

Další z kategorie Zlato