Zlato (oz) / USD
1 923,06
0,09 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zbavit se ruského zlata není tak snadné

Zákaz obchodování s ruským zlatem se nevztahuje na stovky tun zlata, které ležely v trezorech před napadením Ukrajiny. Manažeři fondů, kteří chtějí kov rychle prodat a nahradit ho neruským zlatem, aby se vyhnuli ztrátě reputace, si podle některých bankéřů a investorů mohou jen způsobit problémy.

Zákaz obchodování s ruským zlatem se nevztahuje na stovky tun zlata, které ležely v trezorech před napadením Ukrajiny. Ilustrační foto: iStock

„To by pouze poškodilo investory. Ne ruský režim,“ řekl Christopher Mellor ze společnosti Invesco, jejíž fond má kolem 265 tun zlata, z toho 35 tun z Ruska s tržní hodnotou dvě miliardy dolarů.

Dilema, kterému investoři čelí, odráží obrovský objem ruského zlata v globálním obchodu s drahými kovy a jeho centru, londýnském trhu, kde mění majitele zlato v hodnotě kolem 50 miliard dolarů denně. Rychlý výprodej ruského zlata by mohl narušit tento obchod tím, že by podkopal zásadu, že všechny cihly v londýnském obchodním systému jsou zaměnitelné bez ohledu na původ.

Londýnský trh s drahými kovy (London Bullion Market Association, LBMA), který stanovuje tržní standardy, odstranil 7. března všechny ruské rafinerie ze svého akreditovaného seznamu, což znamená, že jejich nově ražené cihly se již nemohou obchodovat v Londýně nebo na burze COMEX v New Yorku, největším obchodě s futures na zlato.

„Nastal naprostý zmatek. Fondy říkají, že nechtějí mít žádné ruské cihly,“ řekl agentuře Reuters jeden z bankéřů. Bank of England, která provozuje největší britský zlatý trezor, však uvedla, že považuje ruské zlaté cihly vyrobené před konfliktem na Ukrajině za způsobilé k obchodování, protože jsou stále na akreditovaném seznamu LBMA.

PSALI JSME: Západní sankce dopadly i na ruské rafinerie zlata a stříbra

„Pokud jde o Bank of England, žádné ruské rafinované zlato vyrobené po 8. březnu tam není. Jakékoli cihly vyrobené před tím zůstávají přijatelné a všem našim zákazníkům jsme to řekli, takže k tomu nemáme žádný komentář,“ uvedla Bank of England.

Obchodování na londýnském trhu se zlatem ovládá dvanáct bank a čtyři největší z nich JPMorgan, HSBC, ICBC Standard a UBS odmítly agentuře Reuters sdělit, jak vyřídily žádosti investorů o prodej jejich ruského zlata. Asociace LBMA, která se skládá z rafinerií zlata, obchodníků a zmíněných bank prohlásila, že není regulátorem a spoléhá na účastníky trhu, že budou dodržovat pravidla.

Velké množství ruského zlata na londýnském trhu a rychle se rozvíjející ruský status vyvrhelů však podle právníků a tržních expertů staví banky do obtížné situace. Zdá se, že větší investoři včetně některých fondů obchodovaných na burze (ETF) ruské zlato v hodnotě miliard dolarů neprodali. „Náš ETF není schopen v krátké době stáhnout všechny ruské kovy,“ řekl mluvčí Zürcher Kantonalbank.

PSALI JSME: Protiruské sankce a ruské zlaté rezervy

„Potenciální ztráty by nebyly slučitelné s našimi povinnostmi vůči klientům a jejich prodej není v současné době vzhledem k současné situaci možný.“ Aktuální akcie ETF Zürcher Kantonalbank v hodnotě asi 160 tun zlata jsou podloženy zlatem ze švýcarských rafinérií a podíl ruského zlata je podle mluvčího zanedbatelný.

Podle lidí z oboru by rozsáhlé a rychlé vyklízení ruského zlata z portfolií investorů mohlo stlačit jeho cenu od jednoho do 40 dolarů za unci ve srovnání s neruským zlatem. Podle analýzy dat z 11 velkých investičních fondů je uloženo v trezorech v Londýně, New Yorku a Curychu ruské zlato v hodnotě nejméně 12 miliard dolarů.

Celková částka je zřejmě výrazně vyšší, ale neexistují žádná veřejně dostupná čísla, která by ji kvantifikovala. Pokud by se ruské zlato obchodovalo se slevou pět dolarů za unci, náklady na výměnu kovu v hodnotě 12 miliard dolarů by byly kolem 34 milionů dolarů.

PSALI JSME: Prodej ruského zlata překonává příjmy z vývozu ropy a zemního plynu

Analýza investičních dat agentury Reuters ukazuje, že podíl ruského zlata v osmi velkých ETF ve skutečnosti v polovině července vzrostl v průměru z 6,5 procenta v polovině března na sedm procent. Někteří účastníci trhu se zlatem prosadili prodej svých ruských podílů, ale měli tendenci méně peněz pak do zlata investovat.

Jiní se pokoušejí postupem času snížit své ruské držby a žádají banky, které skladují jejich zlato, aby postupně snižovaly podíly ruského kovu a odmítaly přijímat ruské zlaté slitky v nových dodávkách. Britská královská mincovna například uvedla, že měla ve svém ETF ruské cihly v hodnotě kolem 40 milionů dolarů a do poloviny března se jich zbavila.

Správce aktiv Aberdeen Standard ETF uvedl, že požádal svou banku, aby snížila svůj podíl ruského zlata. V polovině března to představovalo deset procent ze zhruba 45 tun. Do poloviny července tento podíl klesl na 9,8 procenta.

Ti, kteří žádají rychlejší odchod, ale mají zatím smůlu. „Všichni mají stejný problém. Každý to chce řešit, nikdo neví jak,“ řekl Reuters zdroj z významného investičního fondu.

PSALI JSME: Zlato v Rusku dojde do 20 let, pokud se nenajdou nová naleziště

(rek)

Další z kategorie Zlato