Zlato (oz) / USD
1 907,65
0,35 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Další hledač zlata se chlubí, že našel poklad „zlého krále“ (1)

Pod otočným mostem Cross Keys v anglickém hrabství Lincolnshire se rozprostírá rovná a zelená zemědělská půda a řeka Nene tu plyne hnědá a mělká. Když se zvedne příliv Severního moře vzdáleného šest kilometrů, valí se proti proudu řeky rychlostí lidského běžce. Za úplňku a novoluní dokáže voda předstihnout i cválajícího koně, když se řítí plochou rovinatou krajinou.

Pod otočným mostem Cross Keys v hrabství Lincolnshire se rozprostírá rovná a zelená zemědělská půda a řeka Nene tu plyne hnědá a mělká. Někde poblíž odtud 12. října 1216 utíkal před svými nepřáteli „zlý král“ Jan Bezzemek. Foto: By Chris Allen, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13105246

Někde poblíž odtud 12. října 1216 v takřka bezvýchodné situaci utíkal před svými nepřáteli „zlý král Jan“, tedy Jan Bezzemek – panovník tak neschopný, zákeřný, nedůvěřivý a pomstychtivý, že se jeho jméno dodnes zachovalo ve folklóru, filmech a dětských říkankách.

Když se jeho vojsko pokoušelo překonat bahnitou krajinu přílivového ústí řeky, kterou Britové nazývají Wash, stoupající voda se přelila přes jeho vozy se zavazadly. Kočáry i jejich obsah, včetně královského pokladu, nenávratně zmizely.

Rozhodl netradiční detektor navázaný na algoritmy?

Ani po více než 800 letech se poklad krále Jana nenašel. To však neznamená, že by nelákal hledače či dobrodruhy, právě naopak. A jeden místní muž si myslí, že zná poměrně přesně jeho polohu. Třiašedesátiletý Raymond Kosschuk učinil úchvatný objev, když v Sutton Bridge v hrabství Lincolnshire narazil na vzácné středověké artefakty.

Středověký artefakt. Ilustrační foto: Pixabay.com

„Nepochybuji o tom, že jsem narazil na Janův poklad, včetně zlata. Můj detektor kovů zachytil zdrcující důkazy,“ pochlubil se listu The Daily Telegraph tento strojní inženýr, který se dvanáct měsíců naplno věnoval hledání ztraceného bohatství krále, za jehož zpackané vlády se podle legendy odehrávají příběhy Robina Hooda.

Kosschuk přitom nepoužívá jen běžný detektor kovů, nýbrž přístroj, který si sám navrhl. Zachycuje odchylky magnetických polí, k jejichž hodnotám přiřazují tabulky, dnes tedy spíš algoritmy, předměty, o které se může jednat. Během průzkumu s klasickým detektorem kovů nalezl množství artefaktů včetně hřebíků, oček či kovových přezek.

„Největší zajímavostí této oblasti, kterou jsem zjistil, je velké množství ukrytého stříbra,“ uvedl. Podle vědců se tak může týkat o pokladnu, kterou měl u sebe král Jan. Pozitivně vyšly také testy na zlato, a tak je možné, že se pod povrchem mohou skrývat odznaky královské moci 13. století, které patřily králi Janu Bezzemkovi.

PSALI JSME: Amatér při své druhé výpravě odkryl v Dánsku poklad snů

Po získání přístupu od místních úřadů si hledač vyčlenil místa s vysoce cennými cíli, v nichž mu přístroje ohlásily přítomnost stříbra, ale také zlata, smaragdů, safírů a rubínů.

Podle Kosschuka by detektor neměl tak vysoké reakce, pokud by nešlo o skutečně unikátní nález. Možná i proto trvalo dlouho, než se ho podařilo objevit. „Kdyby to bylo tak snadné najít, už by se to našlo. Čekalo to na úspěšného šťastlivce 800 let,“ podtrhl.

Vědci nyní čekají na vykopání všech artefaktů, které budou předány archeologům a lincolnshirskému úředníkovi pro nálezy, aby se mohly podrobit dalšímu přezkoumání.

PSALI JSME: Modrozub podnítil hledačskou horečku

(plk)

Dokončení zítra

Další z kategorie Zlato