Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato je na dvouletých minimech, čeká jej brzy velký vzestup?

Publikováno
Zlato je na dvouletých minimech, čeká jej brzy velký vzestup?
Zdroj: depositphotos.com

Zlato (XAU) minulý týden kleslo na více jak dvouletá minima. Takže se kurz drahého kovu vrátil zpátky v čase. To samozřejmě mnozí spekulanti brali jako výbornou příležitost pro krátkodobé obchody.

Jsou ale aktuální úrovně vhodné pro vstup na dlouhodobější investici?

Jak jsme si zmínili v předešlé analýze, zlato mnohé investory v posledních dvou letech dost zklamalo. Třeba se to ale změní. Musí být ale splněno pár podmínek.

Co se musí stát, aby šlo zlato nahoru?

Zlato dlouhodobě kopíruje inflaci, což je všeobecně známá věc. Někdy je za inflací, jindy ji dokáže i předehnat. Leč v dlouhodobém horizontu změny v hodnotě zlata inflaci pokryjí. Aby však kurz zlata šel nahoru, je třeba vznik agresivní poptávky. A ta poptávka musí mít nějaký důvod. Buď z průmyslového nebo investičního důvodu. Že by najednou masivně vzrostla poptávka po žlutém kovu ze strany průmyslu, moc nevěřím. To je spíš dlouhodobý soustavný tahoun ceny.

Avšak v nějakém střednědobém horizontu (2-5 let) může být největším tahounem investiční poptávka. Podmínkou investiční poptávky je ovšem vysoké inflační očekávání. Jednoduše řečeno, trh musí věřit, že vysoká a akcelerující inflace tu s námi zůstane ještě pár let. Ale vysoké inflační očekávání musí mít svůj důvod. Federální rezervní systém (Fed) by musel selhat ve svém boji s inflací.

Fed provádí politiku, která je protiinflační. Proto je inflační očekávání v těchto chvílích nízké. Trhy totiž věří, že měnová autorita bude nakonec úspěšná. To se ale může časem změnit. Jakmile porostou sazby po jistý čas a s inflací to nehne, je to býčí signál pro zlato. Jakmile si trhy uvědomí, že Fed selhal, začnou hledat útočiště ve žlutém kovu. Proto tvrdím, že se začne lámat chleba až v příštím roce. Měnová politika má zpoždění a teprve v následujícím roce se ukáže, jak je americká centrální banka úspěšná.

Pozice velkých institucí

Když se podíváme na vývoj pozic velkých spekulantů, zjistíme, že se trh slušně vypláchl. Čisté dlouhé pozice soustavně klesají již od března z letošního roku. Tehdy Cena jenom těsně nedosáhla nového historického maxima. Od těchto cen se ale velcí spekulanti pozic zbavovali, což nás dovedlo na nejnižší úrovně od května 2019. Je to špatně? Není, naopak, trh se pročistil.

Zdroj: hedgopia.com
Dlouhé pozice na futures trhu se zlatem
Dlouhé pozice velkých spekulantů na futures trhu se zlatem

Čím více dlouhých pozic na trhu je, tím hůře. Logika spočívá v tom, že už všichni nakoupili. A když všichni nakoupili, kdo další nakoupí, aby šla cena nahoru? Další nakupující již nejsou, a proto cena musí logicky klesnout. A pokles potrvá, dokud se nenajdou noví nakupující.

Technická analýza trhu zlata

Zlato od počátku března soustavně klesalo. A klesalo vcelku dynamicky, protože jde o ohromný trh a přitom pokles v relativních číslech činil zhruba 19 %. To je za tak krátkou dobu obrovské číslo. Každopádně při průlomu skrze S/R level 1 765 USD/unce bylo zřejmé, že trh chce otestovat více jak dvouleté minimum. A to se nachází na S/R levelu 1 678 USD/unce.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf futures trhu na zlato
Denní graf futures trhu na zlato

Právě na řečené hladině se historicky uskutečnilo mnoho kurzových odrazů. Kurzových odrazů, které byly agresivní a většinou nakonec vyústily v růst o pěkná čísla. A skutečně zlato kleslo až na 1 678 USD/unce. A historie se opakovala. Cena se okamžitě odrazila směrem vzhůru. A to pěkně agresivně.

Jde ale o prvotní reakci, po kterých se často stává, že kurz support ještě retestuje. A když je retest úspěšný, následuje stabilnější kurzový růst. Stejně jako v březnu roku 2021. Mimochodem, zmíněnou hladinu je určitě možné vnímat jako příležitost z krátkodobého hlediska. Krátkodobá kurzová expanze se mi jeví jako pravděpodobná. Ale jsem již skeptický ke scénářům, které už roky věští analytici protěžující zlato. Zkrátka nejsem toho názoru, že zlato čeká střednědobý bull run. Samozřejmě za nezměněných okolností.

Závěrem

Úplně bych zlato určitě nezatracoval, protože inflační očekávání se může během několika měsíců radikálně změnit. Do konce roku má ale Fed v plánu základní úrokové sazby postupně navyšovat na relativně vysoké úrovně. To právě inflační očekávání utlumuje. Proto jestli zlato čeká bull run, se dozvíme až příští rok.

V následujícím roce může Fed se zvyšováním sazeb začít váhat, i když inflaci nebudou mít pod kontrolou. Na to se dá logicky spekulovat už nyní, ale je to hodně riskantní. Mnozí obchodníci právě na zmíněný scénář spekulují. Problém je v tom, že avizují selhání americké centrální banky už po mnoho let. Proto bych je bral s určitou rezervou.

Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎