Zlato (oz) / USD
1 914,37
0,46 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Záhada ruského zlata ve Švýcarsku

Zaměření sedmi nejvyspělejších států světa označovaných jako G7 na zlato, které je po energiích druhým největším exportem Ruska, představuje nejnovější snahu západních zemí zvýšit tlak na Moskvu kvůli přepadení Ukrajiny. Velká Británie, Kanada, Japonsko a Spojené státy se již zavázaly k zákazu, jehož cílem je zabránit oligarchům používat zlato k obcházení sankcí.

Rafinerie zlato nekupují, jen zpracovávají. Takže pokud se zlato exportuje ruským dolem přes Švýcarsko do Indie, bylo by ve Švýcarsku pouze rafinováno. A rafinerie nikdo nekontroluje. Ilustrační foto: iStock

Podle britského premiéra Borise Johnsona společná akce čtyř ze sedmi mocností G7 přímo zasáhne ruské oligarchy a srdce Putinovy válečné mašinérie. Americký prezident Joe Biden na tweetu uvedl: „G7 společně oznámí zákaz dovozu ruského zlata, což je export, který pro Rusko znamená desítky miliard dolarů.“

Švýcarské nákupy ruského zlata se zastavily v březnu, krátce poté, co Rusko napadlo Ukrajinu. Ale k překvapení expertů se do Švýcarska dostaly v květnu téměř tři tuny ruského zlata přes Velkou Británii. Dodávku v hodnotě přes 198 milionů dolarů Spolkový úřad pro cla a bezpečnost hranic stále prověřuje.

„Dovoz zlata z Ruska do Švýcarska není zakázán,“ uvedl úřad. „Existující režim sankcí však zakazuje vývoz zlata do Ruska. Se všemi drahými kovy vyrobenými ruskými rafinériemi od 7. března 2022 se již ve Švýcarsku nesmí obchodovat.“

Už 7. března vyřadil Londýnský trh s drahými kovy (London Bullion Market Association) šest ruských rafinerií z trhu se zlatem. To znamenalo, že mezinárodní trh nesměl po tomto datu přijímat žádné ruské zlato. Švýcarsko to respektuje, ale existují mezery, píše server Swissinfo.ch.

PSALI JSME: Švýcarsko poprvé od přepadení Ukrajiny dovezlo ruské zlato

Téměř všechno zlato, které se v květnu dostalo do Švýcarska, bylo celními orgány registrováno jako určené k rafinaci nebo jinému zpracování. Švýcarská asociace výrobců a obchodníků s drahými kovy však tvrdí, že žádný z jejích členů toto zlato nedovezl. Švýcarsko je domovem 23 sléváren s licencí na tavení zlata. Asociace má 13 členů.

„Žádný z našich členů toto zlato neobdržel,“ říká Christoph Wild, šéf sdružení a bývalý generální ředitel rafinerie Argor-Heraeus. „Kdyby toto zlato koupil švýcarský rafinér, musel by nějak zaplatit. Jak by to mohl udělat, když většina ruských bank je sankcionována,“ řekl.

„Osobně se domnívám, že zlato je v depozitu v oblasti Gotthardu nebo někde jinde,“ říká s odkazem na region, který je známý svými trezory s vysokou bezpečností. „Možná to do Švýcarska přivezl nějaký bohatý dovozce k uskladnění. Prozatím to zůstává záhadou.“

„Je velmi obtížné zjistit, kdo stojí za tímto obchodem,“ říká Marc Ummel z nevládní organizace Swissaid, a poznamenává, že vzhledem k množství zlata, o které jde, se mu menší hráči zdají jako méně pravděpodobný scénář. Švýcarské celní úřady zatím odmítly tuto záležitost objasnit s tím, že „z právních důvodů nelze poskytnout žádné informace o dovozcích zlata“.

PSALI JSME: Janet Yellenová: Sledujeme případné ruské snahy obejít sankce pomocí zlata

Kromě identity kupujícího vyvolává otázky také původ zlata. Zlato ruské centrální banky je pod sankcemi, a to i ve Švýcarsku. Odborníci však tvrdí, že existuje riziko, že za květnovým prodejem ruská centrální banka stojí, uvádí Swissinfo.ch.

Zlato s hodnotou 15,5 miliardy dolarů bylo pro ruskou ekonomiku v roce 2021 významným exportním artiklem. Nákupy moskevského zlata vzrostly v roce 2014 v důsledku amerických sankcí kvůli anexi Krymu.

Američtí úředníci odhadují, že Rusko má ve zlatých rezervách asi 140 miliard dolarů, což je zhruba pětina devizových centrální banky. „Ta však od ledna výši zlatých rezerv nezveřejňuje,“ upozorňuje statutární ředitel společnosti Zlato.cz David Marášek s odkazem na poslední údaj 2298,5 tuny vzácného kovu.

PSALI JSME: Rusko o svých zlatých rezervách od února mlčí

Mark Pieth, autor knihy Gold Laundering: The Dirty Secrets of the Gold Trade, poznamenává, že existují tři druhy zlata, které se do Švýcarska dostávají z Ruska: zlato v soukromém vlastnictví těžařských společností – možné vysvětlení původu těchto tří tun, které dorazily v květnu; zlato vlastněné oligarchy, které by mělo být blokováno sankcemi a zlato vlastněné ruskou centrální bankou, rovněž pod sankcemi.

„Vzhledem k tomu, že zlato je již rafinované, je pravděpodobnost, že pochází z centrální banky a bylo zpracováno ruskými rafineriemi, které byly vyřazeny z londýnského obchodu se zlatem,“ uvedl Ummel.

„Ale je také možné, že toto zlato bylo odesláno z Ruska do Spojeného království před dvěma lety a nyní dorazilo do Švýcarska. Jako dovozce bylo deklarováno Rusko, i když zlato dva roky leželo ve Spojeném království,“ dodal. „To je také něco, co není jasné: Jak dlouho musí zlato zůstat ve zprostředkující zemi, aby byla deklarována jako země původu.“

PSALI JSME: Převádí Rusko zlato přes zločinecké sítě?

Ummel a Pieth jsou znepokojeni tím, že země jako Spojené arabské emiráty nebo jiné jsou ochotné přijmout zlato využívané k obcházení sankcí, což poukazuje na nárůst dovozu zlata z Dubaje do Švýcarska po začátku války na Ukrajině.

Jakmile G7 zavede sankce na ruské zlato, Švýcarsko – které není součástí Evropské unie, ale připojilo se k sankcím – se dostane pod tlak, aby v této oblasti udělalo víc. „Přímý nebo nepřímý dovoz z Ruska by již nebyl možný,“ říká Ummel.

Pro Pietha je otázkou, zda jsou úřady schopny to kontrolovat: „Potíž je v tom, že rafinerie zlato nekupují, jen zpracovávají. Takže pokud se zlato exportuje ruským dolem přes Švýcarsko do Indie, bylo by ve Švýcarsku pouze rafinováno. A rafinerie nikdo nekontroluje.“

PSALI JSME: Obchází Rusko sankce na zlato přes Emiráty?

(rek)

Další z kategorie Zlato