Zlato (oz) / USD
2 318,37
0,15 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Bude zlato do svých rezerv nakupovat také Slovensko?

Maďarsko nakoupilo zlato. Polsko nakoupilo zlato. A nyní plánuje zlato nakoupit i Česká republika. A to ve velkém množství. Mohlo by být Slovensko další na řadě? Zatím to není jasné, ale když Polsko v roce 2019 repatriovalo z Londýna 100 tun zlata, ozval se tehdejší slovenský premiér Robert Fico, že by Slovensko mělo učinit totéž. Z jeho výzvy však nic nevzešlo.

Bude do svých rezerv nakupovat zlato také Slovensko? Ilustrační foto: Shutterstock
Bude do svých rezerv nakupovat zlato také Slovensko? Ilustrační foto: Shutterstock

Zlato, uvedl Fico v roce 2019 krátce před volbami na Slovensku, není ve Velké Británii v bezpečí jak kvůli brexitu, tak i možné globální hospodářské krizi. „Po Mnichovské dohodě nemůžete věřit ani nejbližším spojencům,“ řekl podle agentury Bloomberg Fico novinářům s odkazem na pakt z roku 1938 mezi Francií, Velkou Británií (tehdejšími spojenci Československa), Itálií a Německem.

Mluvčí centrální banky v roce 2019 odmítl Ficovy výroky komentovat. Slovensko, které používá euro, má v devizových rezervách 31,7 tuny zlata, které získalo po rozdělení Československa, a s nímž podle Bloombergu aktivně obchoduje. Dodejme, že v lednu 2009 Slovensko kvůli přijetí eura převedlo do ECB své devizové rezervy v hodnotě 443 milionů eur, z čehož bylo 66,5 mil. (15 %) ve zlatě (3,3 tuny).

PSALI JSME: Fico volá po repatriaci slovenského zlata

Podle deníku Nový čas to znamená roční výnos přes pět milionů eur (cca 120 mil. Kč, pozn. aut.), zatímco náklady na převoz a pojištění zlatých cihel by v cenách roku 2000 přišly na něco přes 300 tisíc eur (cca 7,5 mil. Kč). Novější propočet znám není, protože Národná banka Slovenska zřejmě neměla důvod jej udělat.

Slovenské měnové zlaté rezervy jsou kompletně uloženy v trezorech Bank of England v Londýně. „Bude zajímavé sledovat, zda Slovensko v budoucnu oznámí, že také nakoupilo více zlata, nebo zda to plánuje, vzhledem k tomu, že všichni jeho kolegové z Visegrádské skupiny jsou nyní velkými a aktivními hráči ve hře centrálních bank o nákup zlata,“ napsal nedávno odborný server Bullionstar.

PSALI JSME: Stěhovat zlato je nesmysl, tvrdí slovenská centrální banka

Jedním z hlavních bodů, který by prý mohl Slovensku bránit v nákupu zlata, je skutečnost, že na rozdíl od Maďarska, Polska a České republiky používá Slovensko euro, a má tak menší měnovou nezávislost na Evropské centrální bance (ECB). Zatímco Maďarsko, Polsko a Česká republika mají stále každá svou vlastní fiat měnu, tedy forint, zlotý, respektive korunu.

„Navzdory tomu, co Slovensko udělá nebo neudělá, nyní víme, že ve středu Evropy existuje skupina tří nezávisle smýšlejících a silných spojenců, jejichž tři centrální banky, konkrétně Česká národní banka, Magyar Nemzeti Bank (Maďarsko) a Narodowy Bank Polski (Polsko), razí cestu nákupu fyzického zlata,“ konstatoval Bullionstar.

PSALI JSME: Česko nechce zůstat mimo středoevropskou zlatou horečku

(luk)

Další z kategorie Zlato