Zlato (oz) / USD
1 908,07
0,33 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Čína je opět největším dovozcem švýcarského zlata

Švýcarská celní správa zveřejnila údaje o dovozu a vývozu zlata za duben. Jak upozornil odborný server Sharpspixley.com po přestávce se na první místo mezi dovozci s více než 16 tunami zlata vrátila Čína, avšak na mnohem nižší úrovni, než tomu bývalo v minulosti.

Čína je opět největším dovozcem švýcarského zlata. Ilustrační foto: Shutterstock

„Další obvyklý uchazeč o první místo v dovozu zlata ze Švýcarska, Indie, dosáhl v dubnových údajích oproti Číně pouze zhruba poloviční hodnoty, takže lze říci, že toky zlatých slitků přes Švýcarsko ze západu na východ jsou stále značně omezené,“ napsal komentátor webu Lawrie Williams.

V dubnu směřovalo na Blízký východ a do Asie něco přes 50 procent švýcarského zlata, ale v jiných měsících to bylo 80 nebo i více procent. Celkové toky zlata do a ze Švýcarska byly v dubnu výrazně pod průměrem: Dovoz dosáhl pouze 83 tun a vývoz 70,4 tuny. V běžných měsících celkové objemy v obou směrech v průměru přesahují 100 tun; např. v březnu dosáhl dovoz 181 tun a vývoz 147 tun.

PSALI JSME: Dovoz zlata do Česka razantně roste

„Ve zdrojích dovozu švýcarského zlata se objevily některé významné anomálie, které potvrzují značný neklid na světových trzích se zlatem. Největší objem pocházel ze Spojených arabských emirátů (SAE), které rozhodně nejsou známé jako producent zlata, ale jsou do značné míry centrem obchodu se zlatem na Blízkém východě,“ uvedl Williams.

Emiráty v dubnu dodaly přibližně čtvrtinu zlata proudícího do švýcarských rafinerií, a to 20,6 tuny, což naznačuje obrovské vyčerpání nahromaděných zásob zlata a možná i určitý výběr zisků v souvislosti s vrcholem ceny zlata, k němuž došlo na začátku dubna, kdy cena zlata dosáhla vrcholu přes 1 980 dolarů za unci. „Pokud tomu tak bylo, představovalo to docela chytré načasování obchodování,“ podotkl komentátor.

Sloupcový graf podle jednotlivých zemí ukazuje hlavní příjemce exportovaných švýcarských zlatých slitků a mincí (vyznačeny červeně). Zdroj: World Gold Charts

Také Hongkong dodal v dubnu Švýcarské celní správy tamním rafineriím nadprůměrný objem zlata, pravděpodobně z podobných důvodů jako SAE, sice jen 4,4 tuny. „Na zemi, která nemá žádnou domácí produkci zlata, je to stále vysoký objem,“ komentoval údaj Lawrie Williams.

Většina zbylých dodávek zlata do švýcarských rafinerií v dubnu jako obvykle pocházela přímo z dolů v zemích bez domácích rafinačních kapacit ve formě nečistých slitků a také v podobě „zlatého šrotu“, a to především z bohatších zemí. Zajímavé je, že 2,1 tuny zlata z Francie bylo zřejmě ve formě zlatých mincí určených k přetavení.

PSALI JSME: Švýcarsko: Zlato dovážené ze Spojených arabských emirátů vzbuzuje obavy

Švýcarské rafinerie se specializují spíše na rafinaci zlata do podoby obvykle vyšší ryzosti a menších rozměrů slitků, po nichž je na mezinárodních trzích, zejména na Dálném východě, největší poptávka.  Podle Williamse švýcarské rafinerie v některých měsících zpracovávají až polovinu nově vytěženého zlata na světě, takže poskytují vynikající přehled o směrech a objemech globálních toků zlata.

Z údajů Švýcarské celní správy dále vyplývá, že druhým největším odběratelem švýcarského zlata byly v dubnu Spojené státy s 12,7 tuny následované Velkou Británií s 9,3 tuny. Dalšími z významných evropských dovozců byly v dubnu Německo (4,5 tuny), Itálie (2,4 tuny) a Francie (1,8 tuny). USA za duben drží prvenství v dovozu švýcarských zlatých mincí, s velkým odstupem následuje Německo.

PSALI JSME: Švýcarský vývoz zlata do Spojených států v březnu prudce vzrostl

(luk)

Další z kategorie Zlato