Zlato (oz) / USD
1 907,56
0,86 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Rakouské měnové zlato nedorazilo z Londýna do Švýcarska ani po sedmi letech

Poté, co v dubnu informoval o tom, že Francie tajně repatriovala veškeré své měnové zlato, přišel numismatický expert Jan Nieuwenhuijs, který se často ve svých článcích věnuje zlaté politice centrálních bank, se zjištěním, že plán Rakouské centrální banky z roku 2015 přesunout 50 tun svého měnového zlata z Londýna do Švýcarska se ani po sedmi letech ještě neuskutečnil.

Rakouské měnové zlato nedorazilo z Londýna do Švýcarska ani po sedmi letech. Ilustrační foto: Shutterstock

Podle údajů Mezinárodního měnového fondu vlastní Rakousko 280 tun zlata, což je přibližně polovina devizových rezerv země. Ve světovém žebříčku největších držitelů zlata, je země na 20. místě. Nieuwenhuijs zatím přinesl je základní fakta, ale slibuje, že se dosud neuskutečněnému přesunu rakouského měnového zlata z Londýna do Švýcarska ještě bude věnovat.

Rakouská centrální banka (Oesterreichische Nationalbank, OeNB) měla ke konci roku 2015 v domácím držení 50 tun, ve Švýcarsku bylo uskladněno šest tun a zdaleka nejvíce, 224 tun, se jich nacházelo v sejfech britské centrální banky, Bank od England (Boe), jak vyplývá z informací OeNB.

Zdroj: Rakouská centrální banka

„Ve zprávě vydané Rakouským účetním dvorem (Rechnungshof) z února 2015 se uvádí, že Rakousko drží příliš mnoho svého kovu (82 %) v Londýně u Bank of England. Účetní dvůr dospěl k závěru, že všechny smlouvy mezi OeNB a jejími externími depozitáři, ale hlavně tím v Anglii, obsahují nedostatky a chybí kontrolní opatření,“ napsal Nieuwenhuijs.

Brzy poté Rakouská centrální banka oznámila novou koncepci skladování zlata v devizových rezervách. Smlouvy s externími depozitáři měly být přezkoumány a změněny, 90 tun zlata uložených v BoE repatriováno a dalších 50 tun bude převedeno z Londýna do Švýcarska. Nová koncepce skladování rakouského měnového zlata měla být podle plánu z roku 2015 dokončena do pěti let.

Zdroj: Výroční zpráva Oesterreichische Nationalbank za rok 2015

Podle tohoto plánu měla být v roce 2020 polovina rakouského zlata na domácí půdě, pětina uložena ve Švýcarsku a 30 procent mělo zůstat v sejfech Bank of England. Zatím se však podařilo realizovat jen část z uvedeného plánu – repatriace 90 tun zlata z Londýna proběhla v předstihu před plánovaným termínem v roce 2018, ale ve švýcarských sejfech není ani o gram rakouského měnového zlata více.

Přesun rakouského měnového zlata z Londýna do Švýcarska byl podle Rakouské centrální banky „odložen do doby, než budou vyřešeny organizační a logistické překážky“. „Můžeme potvrdit, že stěhování bylo odloženo. Nemůžeme však zveřejnit žádné podrobnosti, abychom dodrželi smluvní závazky týkající se zachování obchodního tajemství zúčastněných externích partnerů,“ uvedla banka.

PSALI JSME: Rakousko stěhuje polovinu svého zlata domů

(luk)

Další z kategorie Zlato